Pandemie zasáhla spoustu oborů tvrdě, ale technologie jedou dál. Posledních čtrnáct dní bylo ve znamení nových produktů, kterých se mi v poštovní schránce, a dokonce i fyzicky nashromáždila slušná kupa. To je dobrá zpráva, přestože i obři jako Samsung hlásí propady prodejů některých výrobků.

Největší představení si samozřejmě odbyl Apple, když po měsících očekávání a týdnech údajných odkladů bez fanfár představil novou generaci iPhonu SE, což je v podstatě iPhone 8 s (nej)výkonnějším procesorem.

Pro fanoušky Applu, kteří teď mají třeba hlouběji do kapsy, je to hodně zajímavý kousek, který se už nyní dá předobjednat s tím, že prodej začne příští týden – a kdo si neobjedná včas, bude čekat.

Apple tak zastínil i představení nových telefonů OnePlus 8 a 8 Pro, které jsou dražší než nový iPhone. OnePlus také nabízí špičkové procesory, nejlepší Snapdragon na trhu, více operační paměti, lepší displeje s vyšším rozlišením i obnovovací frekvencí, ale ceny také odpovídají spíše iPhonu 11 a 11 Pro než dřívější pověsti zabijáka vlajkových lodí. Mimochodem je zajímavé, jak se čínský OnePlus dokázal prosadit v USA, aniž by narazil na náznak problémů, kterým čelilo Xiaomi a později Huawei.

Podobně je na tom Xiaomi, které novou generaci svého vlajkového modelu představilo už před několika týdny, ale teprve nedávno odhalilo české ceny. Ty jsou skoro šokující: 22 tisíc korun za základní model Mi 10 s 8 GB RAM a 128GB úložištěm, 28 tisíc za verzi Mi 10 Pro. O Huawei a jeho sebevědomých cenách u P40 a P40 Pro ani nemá smysl psát, i když je hardware na jedničku s hvězdičkou, s kompromisním softwarem prostě není možné chtít super prémiové ceny.

Levnějších mobilů ale bude také spousta, Samsung tenhle týden vedle poměrně drahého tabletu Tab S6 lite začal prodávat nástupce loňského překvapení. Model M21 pokračuje ve slušném poměru ceny a výkonu a přidává rekordní 6000mAh baterii. Telefon za 6399 korun má relativně slabý procesor Exynos 9611 a 4 GB paměti, ale vedle velké baterie láká i na velký 6,4“ AMOLED displej s FullHD+ rozlišením, takže si uživatelé sice možná počkají při spouštění náročnějších aplikací, ale Netflix bude vypadat super a vydrží hrát asi 20 hodin.

Samsung M21 infografika prehled CZ

Tradici "zabijáků vlajkových lodí" chce zachraňovat ještě TCL. Druhý největší výrobce televizí na světě nastavil cenu modelu TCL 10 Pro na 12 990 korun a model 10L bude za 6990 korun. "Próčko" má FullHD+ AMOLED displej vlastní výroby s podporou HDR na Netflixu, čtyři foťáky vzadu, čtečku otisků v displeji, ale za nízkou cenou stojí šetření tam, kde je to důležité – procesor Snapdragon 675 a 6 GB RAM je docela bída, když se za podobné peníze už dlouho prodává Honor 20 Pro s dvojnásobným výkonem i další výbavou. Ale novinky jsou novinky, prostor si zaslouží, a jak uspějí v recenzi, to se uvidí, pokud dorazí.

A brzy by měl dorazit i bratříček OnePlus 8 pod názvem Realme X50 pr, který se představil už na konci února, ale s prodejem se má začít v dubnu, kdy se dozvíme i cenu. Realme je také kandidát na nového přeborníka v poměru ceny a výkonu, dosavadní model X2 Pro má slabiny spíše v softwaru než v hardwarové výbavě nebo ceně.

Novinky má také Microsoft. Jeho prohlížeč Edge postavený na enginu Chromium, na kterém běží i Google Chrome, slaví úspěchy díky tomu, že dobře funguje a je úspornější než Chrome, který sežere každý kousek operační paměti, na který narazí. Microsoft vydal novou verzi, která ještě stále neumí synchronizovat historii prohlížení stránek napříč zařízeními, ale přidal alespoň kolekce, což je taková lepší verze záložek.

Inženýrům Microsoftu se v rámci home office povedlo také připravit k vydání novou velkou aktualizaci Windows 10, která ovšem neobsahuje z pohledu koncových uživatelů žádné velké změny. Vlastně neobsahuje skoro žádné změny, protože část novinek už se k uživatelům dostala v podobě aktualizovaných aplikací. Uživatelům se nová verze "Windows 10 2004" začne nabízet ke stažení koncem května. Opravdové novinky by pak měly přijít v druhé polovině roku.

A co velkého se stalo jinak? Facebook dostal přes prsty s vlastní virtuální měnou, Libra nakonec bude nejspíše jen něco jako "zlaťáky" ve hrách – platidlo navázané na lokální měny, nikoliv jako globální měna navázaná na košík důležitých měn jako je dolar nebo euro. A Apple začal prodávat vedle levného iPhonu také kolečka pro počítače Mac Pro za 12 tisíc korun. Zeptejte se sami sebe, jestli to není málo.

Z vlastní nabídky tu za poslední dobu máme třeba recenzi 3D tiskárny od Pepy Průši. Prusa i3 MK3S není žádná žhavá novinka, ale stejně není lepší chvíle, než se na ni podívat právě teď. Průšovy tiskárny a desítky tisíc štítů, které díky nim chrání zdravotníky po celém světě, jsou symbolem doby. Kromě toho, že jde o spolehlivou tiskárnu se špičkovou kvalitou tisku, je to také ukázka toho, že Česko nemusí být jen montovna. Prostě Průša na Hrad. 

Velké téma současnosti jsou také videohry, které pomáhají přežít izolaci, slouží i při výuce a doma dávají lidem šanci, vybít si frustraci jinak než vraždami kuchyňským nožem. To byl důvod podívat se na aktuální nabídku na trhu a zvážit, jestli má cenu kupovat PlayStation 4 nebo Xbox One, když se za půl roku začne prodávat nová generace konzolí. 

Nakonec tu máme ještě jeden odemčený kousek, také aktuální a spojený s pandemií. Reprosoustavy Acoustique Quality totiž vznikají v centru oblasti, která byla úplně uzavřená kvůli velkému počtu odhalených případů covid-19. Největší český výrobce reprosoustav ale výrobu nezavřel a testovaný model Pontos 9 je další ukázkou toho, že v Česku mohou vznikat špičkové výrobky a že vyrábět fyzické objekty neznamená být prostou montovnou.