I když se to na první pohled nezdá, krize kolem koronaviru může české ekonomice pomoci. Může totiž změnit strategické uvažování o tom, jak má vypadat spolupráce státu a soukromého sektoru v některých oblastech, například v obranném průmyslu. Výdaje na modernizaci armády je třeba možné vidět jako investici, která pomůže českým firmám v těžkých časech a zvýší odolnost a bezpečnost země i zaměstnanost a posílí konkurenceschopnost ekonomiky.

Má smysl například odložit nákup nových bojových vozidel pěchoty, jak navrhuje premiér Andrej Babiš? Pomáhá stát dostatečně strategickým podnikům, mezi něž lze nyní zahrnout i výrobce zdravotnického materiálu?

O těchto a dalších otázkách diskutovali ve středu v online debatě Tomáš Pojar z CEVRO institutu a vedoucí expertní skupiny Aspen Institute CE pro téma bezpečnost – inovace, Tomáš Kopečný, náměstek ministra obrany zodpovědný za průmyslovou spolupráci, Petr Očko, náměstek ministra obchodu a průmyslu zodpovědný za digitalizaci a inovace, a Lubomír Kovařík, prezident skupiny Česká zbrojovka Group a předseda sekce obranného průmyslu Hospodářské komory. Debatu pořádaly Hospodářské noviny s Aspen Institute Central Europe.

Diskuze se odehrála jako součást veřejných debat kolem každoroční konference Kam kráčíš, Česko?, kterou organizuje Aspen Institute Central Europe. Diskusi, kterou s nimi vedl hlavní analytik HN Martin Ehl, obohatili i čtenáři svými dotazy, které jsou uvedeny pod tímto článkem.

 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jaroslav Dolák
V anotaci besedy se mluví o spolupráci státu a soukromých firem. Potřeba nouzového stavu státu se vysvětlovala mmj. možností nákupu bez výběrových řízení. Já osobně prošel zkušeností např. státních dotací na zahraniční výstavy, kdy jsem, byť soukromá firma, musel nesmyslně utrácet za překupníky podle hesla "musí se to vysoutěžit ať to stojí co to stojí". Není už čas si říci, že zákon o veřejných zakázkách v současné podobě škodí ekonomice podobně jako koronavirus a smysluplné spolupráci brání?
Jiří Schneider
Dá se na hrozbě pandemie ukázat, jak schopnost produkovat špičkové zařízení a aplikace výzkumu v oblastech nanotechnologie, biotechnologie, kyberbezpečnosti zvyšují odolnost společnosti vůči vnějším šokům a přispívají k bezpečnosti podobně jako v tradičních oblastech obranného průmyslu?
Tereza Eiríni
Ráda bych se zeptala na tzv. "Green Recovery Alliance", která byla spuštěna Evropským Parlamentem 14. dubna. Pro info: Jedná se o spolupráci na nadnárodní úrovni, aby se ekonomika po koronavirové krizi znovu rozjela více udržitelným (cirkulárním, regenerativním, resilientním) způsobem, kam stejně musí směřovat. K této alianci se přidaly nejen různé státy (Rak., Nizoz., Švéd., Fran..), ale i korporace (IKEA, Danone, H&M...), 28 podnikat. asociací, nezisk. sektor. Jak to vidíte vy?
Ariel Bosmann
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je Váš názor v souvislosti s pandemií na zvyšování soběstačnosti ČR/EU v určitých klíčových oblastech (např. výroba léků)? Nemají firmy také zvažovat zvažovat větší geografickou diverzifikaci dodavatelských řetězců?
Ariel Bosmann
Má ČR zvažovat u stanovení strategických technologií, které pak bude odpovídajícím způsobem podporovat, od výzkumu přes výrobu až po podporu na zahraničních trzích, jako např. nanotechnologie, kyberbezpečnost, umělá inteligence?
Ludmila Novotná
V ČR vzniklo v reakci na COVID-19 spousta skvělých iniciativ, nápadů a výrobků (od tisknutí ochranných štítů po výrobu plicních ventilátorů, a další), které pomáhají tam, kde vláda nezvládá a nestíhá reagovat. Upadnou po pandemii v zapomnění? Proč jich vláda více neuvyužívá a neumí reagovat na pomoc od občanů, kteří dobrovolně nabízejí svoje znalosti a snaží se pomáhat spoluobčanům, jako v případě hackathonu na dálniční známky?
Veronika Kuchyňová
Jedním z důsledků současné krize je rychlý růst používání digitálních technologií i tam, kde to dřív nebylo běžné (viz tato virtuální debata). To sebou nese větší riziko jejich zneužití či napadení. Jaký to bude mít dopad např. na diskusi o bezpečnosti 5G sítí a vůbec na bezpečnostní souvislosti nových technologií?
Karel Nový
Obranný průmysl je jedno z mála odvětví generujících vysoké zisky, které vrací prostředky zpět do české ekonomiky, je v mnoha ohledech soběstačné, navíc vysoce proexportní. Nemělo by být v době krize snahou vlády toto odvětví podporovat, namísto nepromyšlených škrtů, a hledat cesty, jak na vývoji a výzkumu v tomto oboru postavit naši „zemi pro budoucnost“? Zatím koncepci státu v tomto nevidím, akorát aktivitu firem a jejich spolupráci se školami, univerzitami či výzkumnými centry.