Rakousko není v právu, když se snaží zablokovat stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point ve Velké Británii, tvrdí generální advokát, tedy poradce nejvyššího soudu Evropské unie. Podle něj by měl soud zamítnout rakouskou žalobu, jejímž cílem je dostavbu bloku C v Hinkley Point znemožnit. Stanovisko generálního advokáta není závazné, Soudní dvůr EU, tedy nejvyšší soud v sedmadvacítce, se jím ale ve velké většině případů řídí.

Případ se může stát precedentem i pro Česko a jeho snahu postavit nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany, případně také v Temelíně. Také Česko chce na stavbu poskytnout státní podporu. A dá se očekávat, že se proti jejímu případnému schválení ze strany Evropské komise Rakousko ohradí stejně jako v případě britské jaderné elektrárny. Vídeň je dlouhodobým odpůrcem využívání energie z jádra.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.