Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu při příležitosti 75. výročí konce druhé světové války zaslal dopisy americkému prezidentu Donaldu Trumpovi a britskému premiérovi Borisi Johnsonovi. V listech naznačil potřebu znovu oživit spolupráci jejich zemí při řešení aktuálních problémů, jako tomu bylo během druhé světové války. U příležitosti výročí si spolu v sobotu telefonovali i Donald Trump a německá kancléřka Angela Merkelová.

Podle agentury Reuters je Putinovo gesto zatím posledním z řady ruských kontaktů s Washingtonem, se kterým by Moskva ráda zlepšila vztahy. Ty jsou již delší dobu narušené z mnoha důvodů, ať již jde o zásahy do prezidentských voleb v USA či rozdílný postoj k situaci v Sýrii. Putin a Trump spolu nicméně poslední dobou spolupracují pokud jde o snížení celosvětové produkce ropy, a ve čtvrtek spolu dokonce hovořili po telefonu. Trump přitom Rusku nabídl zdravotní vybavení potřebné pro boj s koronavirovou nákazou.

V dopise určeném americkému prezidentovi Putin podle Reuters uvedl, že Rusko a Spojené státy stojí nyní v první linii, kde čelí celosvětovým výzvám. "Naše země by toho mohly udělat hodně pro zajištění mezinárodní bezpečnosti a stability," dodal šéf Kremlu. Johnsonovi zase vzkázal, že soudržnost mezi spojenci, jaká byla za druhé světové války, je potřeba i dnes a že vzpomínka na tyto roky by mohla pomoci vylepšit britsko-ruské vztahy.

Ty jsou těžce poškozené zejména v souvislosti s útokem na bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru v Británii v roce 2018. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně ve středu hovořil se svým britským protějškem Dominikem Raabem a podle Moskvy se shodli na snaze vylepšit spolupráci obou zemí.

Související

Dopisy adresované do Londýnu a Washingtonu byly podle Reuters jedněmi z mnoha, které Putin při příležitosti výročí konce druhé světové války rozeslal.

Kreml později oznámil, že Putin a Johnson spolu v sobotu rovněž hovořili telefonicky. Oba státníci podle Moskvy uvedli, že jsou připraveni navázat dialog a spolupracovat pokud jde o bilaterální témata. Vzájemně si také poblahopřáli k výročí konce války. "Obě strany vyjádřily připravenost zahájit dialog a spolupráci pokud je o témata rusko-britských vztahů, jakož i o řešení naléhavých mezinárodních problémů," uvedl Kreml.

Telefonicky spolu mluvili i americký prezident Donald Trump a německá kancléřka Angela Merkelová. "Oba si připomněli miliony obětí a nesmírné utrpení způsobené válkou rozpoutanou nacistickým Německem," uvedl německý vládní mluvčí. "Shodli se, že je důležité udržovat vzpomínku na válku a její hrůzy," dodal. Merkelová podle něj rovněž zdůraznila zvláštní význam americké podpory Německa po válce a úzké vztahy mezi oběma zeměmi, které se poté vyvinuly.

Zatímco většina Evropy si výročí konce druhé světové války připomněla v sobotu, Rusko a jeho spojenci v postsovětském prostoru slaví vítězství tradičně 9. května. Vysvětluje se to tím, že v době podpisu německé kapitulace v Berlíně v pozdních nočních hodinách 8. května 1945 bylo vzhledem k časovému posunu v Moskvě již po půlnoci.

Kvůli současné pandemii ruský prezident Vladimir Putin odložil tradiční vojenskou přehlídku na Rudém náměstí. Nad Moskvou ale v sobotu přeletí vojenská letadla, zahřmí dělové salvy a Putin má přednést projev u památníku padlých.

Související