Ministerstvo financí trvá na tom, že chce od příštího roku začít vybírat digitální daň, která by dopadla na velké internetové firmy. Reagovalo tak na americkou hrozbu, že Spojené státy kvůli tomu na Česko uvalí odvetná cla. "Na pozici České republiky se nic nemění," řekla HN Anna Fuksová z tiskového odboru ministerstva. A zopakovala dosavadní českou pozici, že "daňová politika je suverénní záležitostí každého státu".

Američané ale už delší dobu tvrdí, že digitální daň, kterou se kromě Česka chystá zavést několik dalších zemí, je diskriminační, protože je namířena hlavně proti americkým firmám. "Prezident Donald Trump se obává, že mnoho našich obchodních partnerů přijímá daňové režimy, které jsou vytvořené tak, že nespravedlivě cílí na naše společnosti," prohlásil americký zmocněnec pro obchod Robert Lighthizer. "Jsme připraveni přijmout veškerá vhodná opatření, abychom ochránili naše podniky a zaměstnance před jakoukoliv diskriminací," pohrozil. 

USA nyní zahájily vyšetřování podle paragrafu 301 amerického obchodního zákona, který dává prezidentovi USA možnost uvalit odvetná cla. Ta by dopadla na české vývozce do Spojených států. České firmy před pandemií nového koronaviru vyvážely do USA každý rok výrobky a zboží zhruba za 90 miliard korun. Jde například o gumárenské firmy nebo výrobce leteckých motorů či nemocničních lůžek, tedy společnost Linet.

Kromě Česka zahájil Washington šetření také proti Velké Británii, Rakousku, Itálii, Brazílii, Turecku či Evropské unii jako celku. Zastánci zvláštní digitální daně poukazují na fakt, že současné předpisy velkým firmám umožňují ve velké většině zemí jen zcela minimální daně, a to navzdory tomu, že v nich dosahují velkých zisků. "Cílem ministerstva financí je, aby daň dopadla zejména na ty subjekty, které podnikají na českém trhu, aniž by z této činnosti platily v Česku odpovídající daň z příjmů," řekla v této souvislosti HN Anna Fuksová.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.