Polsko se snaží zbavit závislosti na ruském plynu navzdory problémům způsobeným ekonomice kvůli pandemii nového typu koronaviru. Do roku 2022 plánuje dokončit plynovod propojující Polsko s norskou a dánskou sítí. Projekt výstavby plynovodu Baltic Pipe má být podle vyjádření generálního ředitele Gaz Systemu Tomasze Stepiena pro deník Financial Times do měsíce plně zafinancován a začátku výstavby tak nic nebrání.

Na výstavbě plynovodu spojujícího polskou, norskou a dánskou plynovou síť se podílí polská společnost Gaz-System, která spadá pod státní plynárenský podnik PGNiG, a její dánský protějšek Energinet. Podle deníku se Polsko může díky dostavbě Baltic Pipe nejenom odříznout od ruského Gazpromu, ale stane se tak i novým středoevropským energetickým centrem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.