Příchod nové 5G sítě nepřináší jen technologický posun, ale i konspirační teorie ve spojitosti s pandemií koronaviru. Bezdrátová síť podle nich roznáší virus způsobující onemocnění covid-19, jde však o naprostý nesmysl nepodložený fakty, upozorňuje CNN. Koronavirus se šíří po celém světě, bez ohledu na to, zda je v zasažené oblasti nasazena 5G síť, či nikoliv.

Lidé, kteří podobným konspiračním teoriím uvěřili, se snaží proti 5G sítím bojovat. Několik vandalů ve Velké Británii v dubnu zapálilo pět 5G vysílačů, patrně právě ve spojitosti s konspiracemi. Vlády Spojeného království i USA se vůči neutichajícím teoriím začaly bezprostředně ohrazovat. Přidaly se k nim i sociální sítě jako YouTube a Facebook, které dezinformace mažou. Často je však stihne zhlédnout a sdílet až milion lidí.

Podle expertky na dezinformace Claire Wardleové za jejich vznikem stojí hlavně snaha vydělat peníze nebo prosadit politický názor.

Konspirační teorie o spojitosti zdravotních problémů s 5G sítí nejsou novinkou. Podle profesora Lékařské fakulty Newyorské univerzity Chrise Collinse se ale není čeho bát. "Pokud se lidé nebojí současných mobilních technologií, mají ještě menší důvod se bát 5G," řekl Collins pro CNN.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se