Příchod nové 5G sítě nepřináší jen technologický posun, ale i konspirační teorie ve spojitosti s pandemií koronaviru. Bezdrátová síť podle nich roznáší virus způsobující onemocnění covid-19, jde však o naprostý nesmysl nepodložený fakty, upozorňuje CNN. Koronavirus se šíří po celém světě, bez ohledu na to, zda je v zasažené oblasti nasazena 5G síť, či nikoliv.

Lidé, kteří podobným konspiračním teoriím uvěřili, se snaží proti 5G sítím bojovat. Několik vandalů ve Velké Británii v dubnu zapálilo pět 5G vysílačů, patrně právě ve spojitosti s konspiracemi. Vlády Spojeného království i USA se vůči neutichajícím teoriím začaly bezprostředně ohrazovat. Přidaly se k nim i sociální sítě jako YouTube a Facebook, které dezinformace mažou. Často je však stihne zhlédnout a sdílet až milion lidí.

Podle expertky na dezinformace Claire Wardleové za jejich vznikem stojí hlavně snaha vydělat peníze nebo prosadit politický názor.

Konspirační teorie o spojitosti zdravotních problémů s 5G sítí nejsou novinkou. Podle profesora Lékařské fakulty Newyorské univerzity Chrise Collinse se ale není čeho bát. "Pokud se lidé nebojí současných mobilních technologií, mají ještě menší důvod se bát 5G," řekl Collins pro CNN.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.