Kvůli koronaviru strávil britský kapitán tankeru Richard Barnes na své lodi o dva měsíce déle, než podle původní smlouvy měl. "Nic podobného jsem nikdy nezažil. Pokud nejste na lodi se správnou posádkou, je velmi snadné propadnout depresi," říká.

On sám už se vrátil do Velké Británie přes Rotterdam, pro námořníky z Číny, Filipín nebo Vietnamu je ale podle něj cesta domů mnohem komplikovanější.

Námořní doprava čelí v důsledku pandemie koronaviru personální krizi. Kvůli uzavření přístavů a zrušení velké části leteckých spojů musí námořníci na lodích zůstávat nepřiměřeně dlouho. Odborové organizace tak po vládách chtějí, aby takové pracovníky uznaly jako klíčové, a umožnily jim tedy relativně volně cestovat, uvádí zpravodajský web CNN.

Podle přepravních společností a odborových organizací velká část námořníků prodloužila dočasně své smlouvy u přepravců, aby pomohli během pandemie udržovat zásobování jednotlivých zemí potravinami, pohonnými hmotami a léky.

Takové pracovní vytížení se ovšem podepisuje na jejich psychickém zdraví a většina námořníků už by ráda své lodě opustila.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se