Světové emise metanu dosáhly nejvyšší hodnoty od počátku jejich sledování. Podle studie Stanfordovy univerzity mimo zdroje jako doprava, těžba nebo skládkování nese vinu za tyto emise zemědělství, přesněji chov dobytka. Burger King se proto rozhodl upravit stravu svých krav chovaných pro maso za účelem snížení produkce emisí.

Přežvýkavci chovaní ve velkých počtech v zemědělství, tedy zejména krávy a ovce, vypouštějí metan během trávicího procesu.

"Lidé vtipkují o krkajících kravách, ale neuvědomují si, jak významný zdroj to opravdu je," uvedl Rob Jackson, vedoucí týmu pracovníků ze Stanfordovy univerzity. Dobytek podle něj vyprodukuje téměř stejné množství emisí jako spalování fosilních paliv.

Fastfoodový řetězec Burger King tvrdí, že má řešení, kterým produkci emisí metanu sníží až o třetinu. Po konzultaci s Autonomní univerzitou státu Mexiko a Kalifornskou univerzitou se rozhodl přidat některým ze svých krav do stravy 100 gramů citronové trávy. Podle předběžných dat by taková úprava stravy měla způsobit, že budou zvířata během trávení vylučovat o přibližně 33 procent méně metanu, informuje agentura AP. Zmíněná studie, kterou odborníci pro řetězec vypracovali, však dosud nebyla zveřejněna.

Proč zrovna tato rostlina? "Hlavním důvodem je fakt, že citronová tráva obsahuje esenciální oleje a třísloviny, které prokazatelně umí upravit střevní prostředí a tlumit mikroby zodpovědné za produkci metanu," řekl Ermias Kebreab z Kalifornské univerzity pro deník The Guardian.

"Z mého pohledu jde spíše o marketingovou akci," uvedl pro HN Luděk Stádník z Katedry chovu hospodářských zvířat České zemědělské univerzity (ČZU). Firma se podle Stádníka jen snaží těžit ze zvyšujícího se tlaku aktivistických skupin, které se snaží manipulovat veřejným míněním a ignorují vědecky podložené studie. "Mnohokrát již bylo vědecky potvrzeno, že vliv zemědělství, respektive živočišné výroby na emise skleníkových plynů nepředstavuje velký podíl z koláče negativního působení celé lidské činnosti," vysvětluje.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.