Vědci ze Smithsonova institutu objevili jeden z nejčernějších materiálů na světě. Je jím kůže některých druhů ryb žijících hluboko v oceánu, která dokáže absorbovat naprostou většinu dopadajícího světla. I za jasného světla tak tyto výjimečně černé ryby vypadají jen jako siluety. Ve tmě oceánu, kde je obklopuje jen bioluminiscenční světlo vytvářené hlubokomořskými živočichy, pak tuto vlastnost využívají k dokonalé kamufláži.

K přelomovému objevu, který tým vědců vedený zooložkou Karen Osbornovou publikoval v odborném časopise Current Biology, došlo v podstatě náhodou. Podle Alexandra Davise, vědce, který se na výzkumu podílel, se tým spoléhal především na náhodu. "V zásadě prostě spustíme sítě a uvidíme, co chytíme," vysvětluje začátky výzkumu pro deník The New York Times. "Nikdy nevíte, co vytáhnete," dodal.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.