Téma mobilních sítí nové generace 5G, které poslední dobou hýbe celou Evropou kvůli americkému varování před vpuštěním čínských firem do budování těchto sítí, je posuzováno jako otázka národní bezpečnosti jednotlivých států EU. Podle německého experta Jana-Petera Kleinhanse z think-tanku SNV zaměřeného na studium toho, jak technologie proměňují politiku a společnost, by se ale měly 5G sítě posuzovat jako téma technologické konkurenceschopnosti a schopnosti být lídrem vedení ve vývoji technologií.

"V tomto by Evropa mohla najít společnou řeč. Ale dokud to budeme brát jako téma národní bezpečnosti, budou evropské země vždy rozdělené," řekl Kleinhans v rozhovoru pro HN. Vždy budou země, které budou čínskému vábení otevřenější, a jiné naopak budou ostražitější. Evropa podle něj potřebuje jednotný postup v digitální sféře, aby vůbec v globální soutěži mohla hrát nějakou roli.

Obecně Evropa ve vývoji moderních technologií zaostává za USA a Čínou. V 5G sítích má ale dvě želízka v ohni, švédskou firmu Ericsson a finskou Nokiu, které jsou součástí pěti největších dodavatelů síťových prvků mobilních technologií včetně 5G. Další jsou čínské firmy Huawei a ZTE, poslední je jihokorejský Samsung.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.