Když se v roce 2015 dostala americká planetární sonda New Horizons k trpasličí planetě Pluto, pořídila během průletu velké množství fotografií a vědeckých dat. Ty lidstvu ukázaly, že je tento plutoid mnohem zajímavější, než se původně předpokládalo, a je nejrozmanitějším světem sluneční soustavy s výjimkou Země, píše časopis Nature.

Dosud se však zkoumaly pouze snímky té strany Pluta, která byla v době pořízení fotografií osvícená Sluncem. New Horizons kolem tělesa prolétla rychlostí 52 tisíc kilometrů za hodinu a nestihla tak udělat kvalitní snímky celého povrchu plutoidu. Ještě před průletem sice vyfotila i "odvrácenou" stranu Pluta, když byla ozářená, ovšem z velké dálky, což se odráží na jakosti snímků. Přesto jsou v některých případech i 250krát kvalitnější než dosavadní fotografie pořízené Hubbleovým vesmírným dalekohledem na oběžné dráze Země. 

Snímky jedné strany Pluta ukázaly, že se na jeho povrchu nacházejí ledové dusíkové útesy, které se podobají drsnému norskému pobřeží, i obří ostny z metanového ledu (metan hydrát také zvaný hořící led) připomínající mrakodrapy. Na Plutu se nacházejí také kaňony hlubší než Grand Canyon nebo sopky vyšší než Mount Everest.

Zajímavým útvarem je i "ledové srdce", tedy srdcovitá oblast pojmenovaná Tombaugh Regio. Pánev v jeho "levé komoře" zvaná Sputnik Planitia je tvořená zmrzlým dusíkem, který se přes den vypařuje a v noci zase vrací do pevného skupenství. Tím s pravidelností bušícího srdce vznikají místní dusíkaté větry.

Co se ale nachází na druhé straně Pluta?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.