Nedělní prezidentské volby v Bělorusku vyhrál podle předběžných výsledků Alexandr Lukašenko. S odvoláním na místní volební komisi o tom v pondělí informovaly agentury Reuters a AFP. Proti výsledku voleb se v noci na pondělí v Bělorusku demonstrovalo, podle lidskoprávní organizace Vjasna při protestech zemřel člověk. Rázně proti demonstrantům bezpečnostní síly zakročily zejména v Minsku. Další celostátní protest je svolán na pondělní večer od 19:00 místního času (18:00 SELČ). Kandidátka běloruské opozice na prezidentský úřad Svjatlana Cichanouská vyzvala bezpečnostní síly, aby se zřekly násilí, a své stoupence, aby upustili od provokací.

Dosavadní prezident Lukašenko podle volební komise získal 80,23 procenta hlasů, hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská jen 9,9 procenta. Odhady po nedělním hlasování připisovaly Lukašenkovi 79,7 a Cichanouské 6,8 procenta. Volební účast se podle komise vyšplhala na 84 procent.

Opozice výsledky považuje za zmanipulované. Hlasování podle ní doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů a zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů. V průběhu noci zveřejnily volební výsledky jednotlivé místní volební komise, podle nichž Lukašenko utrpěl těžkou porážku, napsala agentura DPA.

V ulicích Minsku byly tisíce lidí. Bezpečnostní síly nasadily slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Na internetu se objevily fotografie zábleskových granátů, které mají pocházet z Česka. Fotografii na Twitteru zveřejnila opoziční televize NEXTA.

"Česko dodává diktátorskému režimu omračující granáty, které zraňují pokojné protestující. Jaká bude reakce EU?"

Místní novináři na sociálních sítích zveřejnili fotky zbitých a zakrvavených demonstrantů. Množství raněných zmiňuje agentura DPA. Agentura AFP i místní novináři píší o zatýkání protestujících. Podle organizace Vjasna při protestech zemřel nejméně jeden člověk, kterého srazila policejní dodávka na odvoz zadržených, takzvaný anton. Úřady se o obětech nezmiňují. Ministerstvo vnitra uvedlo, že bude o počtu zadržených a raněných informovat později.

"Chci připomenout armádě a policii, že jsou součástí národa," apelovala na bezpečnostní síly Cichanouská, jež zároveň od provokací zrazovala své stoupence. "Vím, že běloruský lid se zítra probudí v nové zemi," dodala.

"Policie v Minsku se drží přísného scénáře prezidenta, ale v některých regionálních městech je to docela jiný obrázek," napsal na Twitteru moskevský zpravodaj listu The Independent Oliver Carroll. "Objevují se zprávy, že pořádková policie skládá zbraně a přechází na druhou stranu. Velkou otázkou v nadcházejících dnech bude, které instituce zachovají Lukašenkovi loajalitu," dodal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) policejní zásah proti demonstrantům odsoudil. Na twitteru uvedl, že Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii. Zásah běloruské policie kritizuje i česká opozice. Násilí ostře odsoudil i předseda Evropské rady Charles Michel. Polský premiér Mateusz Morawiecki podle agentury PAP kvůli těmto událostem vyzval k mimořádnému summitu EU.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí prohlásil, že demonstranti protestující proti jeho vítězství v nedělních volbách hlavy státu byli řízení telefonicky z Česka, Polska a Británie. Informovala o tom běloruská agentura BelTA.

 

Související