Cesta pražskou Štefánikovou ulicí z Anděla na Arbesovo náměstí není pro turisty ničím významná. Ani Pražané během ní nejspíš oči z telefonu nezvednou, možná tak u radnice Prahy 5 nebo protilehlé budovy Portheimky. Rozhodně ale ne u domu s číslem 230/7, a přitom v něm se před pětadvaceti lety psala česká kriminální historie. Právě tady policie zadržela na dvě stovky členů ruskojazyčné mafie během slavné razie v restauraci U Holubů. 

Událost ze 30. května 1995 nyní znovu rozvířila internetová televize Netflix svým seriálem World's Most Wanted. Jedna z epizod vypráví příběh ruského bosse solncevské mafie Semjona Mogileviče a právě zásah U Holubů je klíčovou pasáží celého příběhu - razie se uskutečnila proto, že čeští detektivové měli informaci, že Mogilevič na gangsterskou sešlost dorazí a že se chystá jeho vražda. "Tomu jsme chtěli zabránit," řekl v rozhovoru pro HN bývalý policista Zdeněk Macháček, který měl razii na povel. Jenže Mogilevič do smíchovské restaurace nakonec vůbec nedorazil…

Související

Česká policie v ten den zadržela a následně propustila na dvě stě osob. Všechny je identifikovala, sebrala jim otisky a velkou část z nich vyhostila. Smíchovská restaurace ovšem byla v hledáčku Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu již od roku 1993. Celý restaurační komplex zahrnující japonskou restauraci Sakura, Casino 21 či noční podnik Black and White, inspirovaný budapešťským nevěstincem, byl totiž pod vedením Mogilevičovy mafie.

Nyní už po holubech, kteří se v logu restaurace jakoby líbali, není ani památky. Místo nich teď lákají cedule na čínskou restauraci a latinskoamerický bar. Asijský podnik je v budově už od roku 2003, jeho majitelé se ovšem o pohnuté historii místa bavit nechtěli. O pár schodů níže ještě nedávno sídlil bar, který už ale ukončil provoz. Taneční tóny už tak po večerech zaznívají jen z latinskoamerického baru ve vyšším patře. Rusům blízkým Mogilevičovi, jimž celý dům patřil v době zásahu, už nemovitost dávno nepatří - svého času se jí chtěli zbavit za více než 100 milionů, ale museli nakonec s cenou dolů.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout, jak teď vypadá vnitřek smíchovského domu, ve kterém před 25 lety provedla česká policie jednu ze svých nejslavnějších razií, za kterou si vysloužila uznání i od FBI.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.