Spojené arabské emiráty se stanou prvním státem Perského zálivu, který naváže diplomatické styky s Izraelem. Budou tak teprve třetí arabskou zemí, která má aktivní diplomatické vztahy s židovským státem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na twitteru napsal, že je to "pro Izrael historický den". Podle Dubaje se Izrael vzdá některých nároků na palestinských územích.

Dohoda o navázání diplomatických styků také posiluje opozici proti regionální mocnosti Íránu, kterou SAE, Izrael a USA vnímají jako největší hrozbu pro tuto konflikty sužovanou oblast. Írán a Izrael jsou dávnými nepřáteli. Izrael především znepokojují íránské snahy vyvinout jaderné zbraně, což Teherán popírá.

Spojené arabské emiráty uvedly, že zůstávají silným zastáncem palestinského lidu a dohoda o normalizaci vztahů udržuje životaschopnost řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě vzniku dvou států. 

Netanjahu ve čtvrtek večer upřesnil, že izraelské plány na anexi Západního břehu jsou zatím pozastavené, ale nejsou zcela smetené ze stolu. Stále se ještě mohou časem prosadit ve spolupráci s USA, dodal v televizním projevu k oznámení dohody o normalizaci vztahů se Spojenými arabskými emiráty. Uvedl také, že jde o začátek "nové éry" v izraelských vztazích s arabským světem, píší tiskové agentury.

"Plný a oficiální mír se Spojenými arabskými emiráty povede ke spolupráci v mnoha oblastech mezi oběma zeměmi a úžasné budoucnosti pro obyvatele v obou zemích," dodal.

"Trumpova vláda nás požádala, abychom dočasně pozastavili oznámení svrchovanosti, aby mohla být uzavřena historická mírová dohoda mezi Izraelem a SAE," doplnil k anexi již dříve nejmenovaný vysoký izraelský činitel, kterého citovala agentura Reuters.

Delegace Izraele a SAE se mají sejít v nadcházejících týdnech, aby podepsaly dohody týkající se investic, turistiky, přímých letů, bezpečnosti, telekomunikací a dalších otázek. Obě země také mají v dohledné době otevřít své ambasády; SAE už oznámily, že jejich velvyslanectví nebude v Jeruzalémě.

Dohodu vítají Spojené státy americké. Podle ministra zahraničí Mikea Pompea jde o "obrovský krok" vpřed a americký prezident Donald Trump, který navázání diplomatických vztahů pomáhal zprostředkovat, řekl novinářům v Oválné pracovně, že jde o "skutečně historický okamžik".

Navázání styků je podle agentur vzácným diplomatickým vítězstvím pro Trumpa před listopadovými prezidentskými volbami poté, co jeho snahy ukončit válku v Afghánistánu zatím nepřinesly žádné plody, a úsilí o trvalý mír mezi Izraelem a Palestinci nijak nepokročilo. Izrael a SAE patří mezi Trumpovy nejbližší zahraniční spojence.

"Po 49 letech Izrael a Spojené arabské emiráty plně normalizují své diplomatické vztahy," řekl Trump při speciální tiskové konferenci v Bílém domě. "Vymění si velvyslance a zahájí rozsáhlou spolupráci v široké škále oblastí včetně turistického ruchu, školství, zdravotnictví, obchodu a bezpečnosti," pokračoval.

Washington se podle společného prohlášení USA, SAE a Izraele podílel na jednáních mezi dvěma blízkovýchodními zeměmi. Trump v Bílém domě prohlásil, že chtěl, aby byla nová úmluva nazvána "dohodou Donalda Trumpa", dospěl však k závěru, že média "by to nepochopila".

"Tato dohoda je významným krokem k vybudování klidnějšího, bezpečnějšího a lépe prosperujícího Blízkého východu," míní americký prezident.

V Izraeli toto oznámení přichází po letech chlubení premiéra Netanjahua, že se jeho vláda těší těsnějším vztahům s arabskými zeměmi, než se veřejně přiznává. Netanjahu usiloval o stavbu osad na půdě, o kterou stáli Palestinci, a uvítal Trumpův návrh, který mu umožní anketovat značné části okupovaného Západního břehu, zatímco povolí Palestincům omezenou autonomii v jiných oblastech.

V případě SAE navázání diplomatických vztahů s Izraelem posílí mezinárodní snahu působit jako paprsek tolerance na Blízkém východě, přestože zemi vedou autokratičtí vůdci.

A pokud jde o Palestince, kteří jsou ve svém boji za nezávislost dlouhodobě závislí na arabské podpoře, jde jak o vítězství, tak dílčí prohru. Čtvrteční dohoda sice zastaví izraelské plány na anexi, ale Palestinci opakovaně vyzývali arabské státy, aby nesouhlasily s normalizací vztahů s Izraelem, dokud nebude uzavřena mírová dohoda ustavující nezávislý palestinský stát.