Maďarská vláda a německá firma Rheinmetall podepsaly smlouvu na vytvoření společného podniku, který bude vyrábět bojová vozidla pěchoty Lynx. Tento stroj je jedním ze tří, o jejichž nákupu pro českou armádu uvažuje také české ministerstvo obrany v probíhajícím tendru. Maďarský obchod by mohl být dobrou zprávou pro řadu českých firem spolupracujících s koncernem Rheinmetall. Vyvolává ale politické otázky související s neprůhledností a s motivy kolem velkých zahraničních obchodů současné maďarské vlády. 

Kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána v posledních letech překvapivě oznamuje velké armádní nákupy a modernizuje své ozbrojené síly. Výběr probíhá utajovaně a bez otevřených tendrů. Hlavní roli se zdají sehrávat politická kritéria. Většinu pozemní techniky – dosud to byly tanky a samohybná děla - nakupuje u německých výrobců, čímž si zajišťuje klíčovou politickou podporu německých vládních konzervativců ve svých sporech o právní stát s Evropskou unií.

Minulý týden také Maďaři potvrdili nákup protiraketového systému z USA za miliardu dolarů, což je zase výraz spojenectví, které Orbán navázal s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.