Zdravotní stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného se po převozu do Berlína stabilizoval. Deníku Bild to řekl lidskoprávní aktivista Jaka Bizilj, který letecký transport ze sibiřského Omsku, kde byl Navalnyj původně hospitalizovaný, organizoval. Ruští lékaři zprvu tvrdili, že převoz zatím není ze zdravotních důvodů možný, ale pak změnili názor. V Německu jej nyní čeká léčba. Pokud by ve čtvrtek letadlo, na jehož palubě se Navalnému výrazně přitížilo, nepřistálo nouzově v Omsku, hrozila mu podle německých lékařů smrt, dodal Bizilj. "Jeho zdravotní stav nás velmi znepokojuje," sdělil novinářům před berlínskou nemocnicí Charité, kam byl Navalnyj dopoledne převezen.

Předpokládá se, že Navalného se někdo pokusil otrávit během jeho cesty po východu Ruska. Analýza moče Navalného, která byla provedena ještě v Rusku, odhalila alkohol a kofein, uvedl v sobotu ruský list Kommersant. Odvolává se na úřady v Omsku, kde byl Navalnyj ve čtvrtek v kómatu hospitalizován. V politikově organismu se ale podle úřadů nenašly žádné barbituráty, strychnin, ani jedy způsobující křeče či syntetické jedy.

ČTK uvedla, že úřady analýzu vysvětlily podezřením, že pacient mohl být otráven nerozpoznaným toxinem. Žádné jedy se však podle nich nenašly. Podrobné informace byly odeslány spolu s pacientem berlínské klinice Charité, kde se nyní Navalnyj nachází. Kommersant připomněl, že zatímco Navalného stoupenci a příbuzní trvají na otravě, ruští lékaři diagnostikují potíže jako poruchu metabolismu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.