Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v pátek vyjádřila údiv nad tím, že Česko podmiňuje konzultace s Ruskem o řešení problémů ve dvoustranných vztazích situací kolem Alexeje Navalného. Deník N napsal 3. září, že šéf české diplomacie Tomáš Petříček mu řekl, že otrava Navalného jedem novičok ohrožuje připravované rozhovory Česka a Ruska, jež měly rozmrazit vzájemné vztahy. Ministr k tomu v pátek řekl, že vše se bude odvíjet od pozice EU.

Přední kritik ruského prezidenta Navalnyj se léčí v Německu poté, co minulý měsíc náhle zkolaboval při letu ze Sibiře do Moskvy. Do Berlína byl přepraven po krátkém pobytu v nemocnici v Omsku. Německá vláda později oznámila, že byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz. Rusko s odkazem na lékaře z Omsku tvrdí, že důkazy o Navalného otravě nemá.

"Upřímně řečeno, překvapení vyvolalo nedávné prohlášení českého ministra zahraničí, že česká strana hodlá podmínit přípravu a vedení plánovaných konzultací s Ruskem o aktuálních dvoustranných problémech stavem Alexeje Navalného," citovala Zacharovovou agentura RIA Novosti.

Podle informací německého časopisu Der Spiegel byl novičok silnější než předchozí zaznamenané formy. Posiluje to domněnku, že Kreml byl do případu zapleten, uvádí zpravodajský magazín, který se odvolává na informace z prostředí tajných služeb.

Jed je ještě "tvrdší", než dosavadní forma, řekl podle Spiegelu minulý týden na tajném jednání šéf Spolkové zpravodajské služby (BND) Bruno Kahl.

Složení jedovaté látky je pro německou vládu nejdůležitější indicií ukazující na to, že do případu mohl být zapleten ruský prezident Vladimir Putin. Čím komplexnější, novější a vzácnější je složení jedu, tím pravděpodobnější je, že se k němu lze dostat jen s pomocí ruského státního aparátu, píše Der Spiegel.

Ruská mluvčí uvedla, že Praha opakovaně hovoří o zájmu zahájit konzultace s Moskvou. "Přitom podniká vůči Rusku kroky, které nijak nepřispívají k navázání normálního, zdravého a konstruktivního dialogu. Nyní české ministerstvo zahraničí začalo klást podmínky pro rozhovor s námi: tu je to situace v Bělorusku, tu situace s ruským občanem. Co to všechno má společného s dvoustrannou součinností? Odpověď je prostá: Nic," prohlásila Zacharovová.

"Je samozřejmě politováníhodné, že se Praha snaží prezentovat svou vlastní neochotu k otevřenému profesionálnímu jednání jako údajnou neochotu Ruska obnovit komunikaci," uvedla podle RIA Novosti mluvčí ruské diplomacie.

Petříček ve zmíněném rozhovoru poskytnutém Deníku N uvedl, že situaci kolem Navalného bude ČR řešit v rámci EU. "Ačkoliv konzultace jsou bilaterální záležitostí a situaci ohledně stavu pana Navalného budeme řešit v rámci Evropské unie, jde o natolik závažnou zprávu, že ji samozřejmě zohledníme i v pokračování příprav na tyto konzultace, které nebyly doposud zahájeny," poznamenal ministr.

Uvedené stanovisko v pátek Petříček potvrdil. "Všemu ale bude předcházet rozhodnutí celé EU. Nyní nemůžu předjímat, na čem se s evropskými partnery dohodneme. Takže v tuto chvíli platí, že nejdříve se zformuluje evropská pozice a od ní se pak bude odvíjet náš další postup v bilaterálních vztazích," konstatoval.