Při útoku nedaleko bývalé redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži byli zraněni nejméně dva lidé. Jejich zranění jsou velmi vážná, uvedlo pařížské policejní ředitelství. Původně média psala o čtyřech zraněných. Francouzský deník Le Monde na svém webu uvedl, že policie zadržela hlavního podezřelého na schodech do Opéra Bastille. Policie ještě předtím zadržela jiného podezřelého nedaleko náměstí Bastilly. Toho nyní drží ve vazbě, potvrdil francouzským médiím pařížský Jean-François Ricard, generální prokurátor národní protiteroristické prokuratury. Muž ve vazbě měl na oblečení krev, avšak jeho popis neodpovídá popisu útočníka. Le Monde zároveň uvedl, že vážně zranění jsou muž a žena, zaměstnanci tiskové agentury Premières Lignes. Tisíce žáků a studentů bylo kvůli bezpečnosti zavřeno v budovách škol, nyní už mohou vyjít ven, napsal na Twitteru starosta centrální Paříže Arie Weil.

Hlavní podezřelý se narodil v roce 2002. Již v minulosti u sebe nelegálně držel zbraň. Muž ve vazbě se narodil v roce 1987, píše francouzský deník.  

Valérie Pécress, prezidentka regionu Île-de-France, ve kterém se nachází Paříž, na Twitteru napsala, že je "extrémně šokována" útokem ve "čtvrti, která už zaplatila vysokou cenu za teroristické násilí."

List Le Figaro napsal, že oba zranění potřebovali naléhavě ošetření, ale jejich životy nejsou v ohrožení. Podle francouzských médií je útočník napadl před jejich pracovištěm v 11. pařížském obvodu.

Jaká zbraň byla použita, není jasné kromě toho, že nešlo o zbraň střelnou. Někteří svědci ji přirovnali k sekáčku, další viděli vybíhat z metra zakrváceného muže s nožem. Nejbližší stanicí metra je stanice Richard Lenoir a Le Figaro napsal, že se před ní našel sekáček.

U dějiště útoku speciální jednotka zároveň prověřovala podezřelý balíček. Laboratoř potvrdila, že neobsahoval výbušninu.

Ministerstvo vnitra vytvořilo krizovou skupinu a do úřadu v rychlosti přišel ministr Gérald Darmanin. Na schůzku míří také premiér Jean Castex, ten na místě činu vyjádřil svou solidaritu s rodinami obětí a se všemi jejich kolegy novináři. Životy zraněných nejsou v ohrožení. K útoku došlo, když byli oba zaměstnanci venku na kuřácké pauze. "Potvrzuji naši neochvějnou oddanost svobodě tisku, boji proti terorismu a chtěl bych potvrdit národu naši plnou mobilizaci," vyjádřil se premiér Castex k útoku. 

Solidaritu s tiskovou agenturou a se všemi, kterých se útok dotkl, vyjádřila na Twitteru i redakce Charlie Hebdo. 

Vedení protiteroristického oddělení státní prokuratury oznámilo, že se ujalo vyšetřování vzhledem k místu a době útoku a v kontextu s probíhajícím soudním řízením v případě útoků z ledna 2015.

Zda útok souvisí s děním kolem Charlie Hebdo, zatím není jisté. Redakce časopisu se stala v roce 2015 terčem teroristického útoku, při kterém zahynulo 12 lidí.

Na počátku září začal v Paříži proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na tomto atentátu a na souvisejícím teroristickém útoku na židovský obchod s potravinami. Satirický časopis v den začátku procesu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten.

Ředitelka personálního oddělní Charlie Hebdo Marika Bretová dostala nyní nové výhrůžky, kvůli kterým musela odejít z domova do úkrytu.