Americký prezident Donald Trump si za kandidátku na novou soudkyni Nejvyššího soudu USA vybral Amy Coneyovou Barrettovou. Oznámil to v neděli v Růžové zahradě Bílého domu za přítomnosti Barrettové. Jeho volba není překvapivá; mnoho amerických médií už předem s odvoláním na své zdroje informovalo, že právě tato konzervativní soudkyně federálního odvolacího soudu v Chicagu by měla nahradit liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou, která zemřela minulý týden ve věku 87 let.

Amy Coneyová Barrettová (48)

Barrettová se narodila 28. ledna 1972 v New Orleans. Po střední škole vystudovala anglickou literaturu v Memphisu, poté právo na Univerzitě Notre Dame u South Bend v Indianě.

Po škole působila jako koncipient u odvolacího soudu, poté u soudce NS Antonina Scalii, který je označován za jejího mentora.

Je soudkyní odvolacího soudu pro sedmý okruh, což je federální odvolací soud pro státy Illinois, Wisconsin a Indiana se sídlem v Chicagu.

Barrettová je zastánkyní doslovného výkladu práva a zásady "stare decisis" (setrvat u rozhodnutého).

Barrettová je také profesorkou práva na Právnické fakultě Univerzity Notre Dame v Indianě.

Barrettová je známá jako odpůrkyně potratů.

Je praktikující katoličkou. V roce 2017 list The New York Times uvedl, že byla aktivním členem křesťanského společenství People of Praise (Lidé chvály).

Je vdaná. S manželem, významným právníkem Jessem Barretem, mají sedm dětí, z nichž dvě jsou adoptovaná z Haiti.

Barettová

"Dnes je mou ctí nominovat jeden z nejskvělejších a nejnadanějších právnických mozků do Nejvyššího soudu," oznámil Trump. Barrettové pak řekl, že je na tuto práci "mimořádně kvalifikovaná". Prezident Coneyovou Barrettovou uvedl také jako "ženu jedinečných výsledků" a jako "ženu pozoruhodného intelektu a charakteru". Zdůraznil i její "nezlomnou věrnost" ústavě Spojených států.

Trumpovu kandidátku, která by se stala teprve pátou ženou mezi soudci Nejvyššího soudu, bude muset potvrdit ještě Senát, ve kterém mají jeho republikáni většinu. Demokraté prezidentovu snahu o jmenování nástupkyně Baderové Ginsburgové ještě před listopadovými prezidentskými volbami ostře kritizují. Podle nich by měl volné místo u Nejvyššího soudu obsadit až nový šéf Bílého domu.

Prezident vyjádřil přesvědčení, že Senát Barrettovou ve funkci rychle potvrdí. Prezidentský kandidát demokratů Joe Biden naopak v neděli Senát vyzval, aby ji nepotvrzoval před prezidentskými volbami.

Lídr senátních republikánů Mitch McConnell ujistil, že Senát o Coneyové Barrettové bude hlasovat "v nejbližších týdnech" a že Trump "nemohl přijmout lepší rozhodnutí".

Schválení konzervativní soudkyně by posílilo konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Trump od svého zvolení jmenoval už dva soudce Nejvyššího soudu - v roce 2017 Neila Gorsucha a o rok později Bretta Kavanaugha.

Nominace 48leté katoličky a matky šesti dětí, která je známou odpůrkyní potratů, by podle agentury AFP mohlo před nadcházejícími prezidentskými volbami upevnit Trumpovu pozici v konzervativním táboře.

Americký Senát začne rozhodovat 12. října

Senát amerického Kongresu pravděpodobně začne jednat o schválení kandidátky na soudkyni Nejvyššího soudu USA Amy Coneyové Barrettové 12. října. Uvedl to šéf Bílého domu Donald Trump, podle nějž se konečné hlasování Senátu uskuteční ještě před prezidentskými volbami plánovanými na 3. listopadu.

O přesném datu prvního senátního slyšení podle Trumpa s konečnou platností rozhodne šéf právního výboru Senátu Lindsey Graham. "Bude to probíhat rychle. Chceme to udělat před volbami. Takže to bude probíhat velmi rychle," prohlásil Trump, jehož republikáni mají v Senátu většinu.

Podle agentury Reuters by již v úterý mohly začít neformální schůzky Coneyové Barrettové se senátory, z nichž první by byla na programu schůzka s šéfem republikánské většiny Mitchem McConnellem.

Následně se práce ujme právní výbor Senátu, jehož úkolem je prověřit dosavadní kariéru kandidátky. Veřejné dotazování kandidátů obvykle trvá několik dní, po nichž následuje hlasování právního výboru. Slyšení by měla začít 12. října.

Pokud právní výbor kandidátku schválí, přijde na řadu hlasování v plénu Senátu. Nominovanou soudkyni bude odděleně prověřovat také Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

%insert_attachment[75388220] priloha.html%