Historicky první zpráva Evropské komise, která hodnotí demokracii a právní stát v členských zemích unie, kritizuje Česko kvůli boji proti korupci. Podle ní je stíhání uplácení nedostatečné a počty stíhaných případů z roku na rok značně kolísají. Zpráva vycházela ze statistik dodaných úřady, z velké části ale i z pocitů lidí vyjádřených v průzkumu zvaném Eurobarometr nebo žebříčku vnímání korupce sestavovaného Transparency International.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman si ale nemyslí, že je to férové hodnocení. "Jde o to, jestli chci sledovat dojmy, nebo fakta," říká v rozhovoru pro HN. Situace podle něj v Česku, pokud jde o boj s korupcí, není nijak špatná. Ve zprávě navíc podle něj zásadní ukazatele fungování právního státu chybí.

HN: Stíhá se u nás málo korupce?

Předloni to bylo 268 lidí, loni 190, odsouzených bylo ve stejné době 84 a 92. Ale tato čísla nemají žádnou vypovídací hodnotu. Protože celkově všech věcí, které stíháme a dostanou se před soud, bylo loni kolem 60 tisíc. Takže jen korupce je zanedbatelné procento, vlastně se to rovná statistické chybě. Počítat, že je někde nárůst nebo pokles o 50 případů, nemá smysl. Já když se dívám na statistiku, tak výkon justice vidím v této oblasti jako konstantní.

HN: Nemá ale unijní zpráva pravdu, že je jich opravdu málo, když sám mluvíte o statistické chybě?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se