S rostoucím počtem nakažených koronavirem, kteří vyžadují hospitalizaci, roste také počet nakažených lékařů a sester. Celkem je v Česku aktuálně více než šest tisíc nakažených zdravotníků. Situaci s podstavy ve zdravotnictví ještě více komplikuje plošné uzavření škol. Řada pracovníků nemocnic kvůli tomu musí zůstat doma s dětmi. Se zhoršující se epidemickou situací znovu roste také strach lidí z návštěvy zdravotnických zařízení. Přitom například dárci krve a krevní plazmy jsou pro chod zdravotnictví nezbytní. 

Přispět ke zlepšení stávající situace může prakticky každý. Kromě zdravotnického personálu a jiných vyškolených lidí hledají nemocnice i další pracovní síly. Výpomoc ocení třeba i domovy seniorů a iniciativy, které pomáhají školou povinným dětem. 

Kam je tedy možné se obrátit, pokud se chcete zapojit do boje proti koronaviru?

Pomoc v nemocnicích

Většina krajů na vládním koronavirovém semaforu je již zabarvena do červena. To znamená, že se zde nemoc covid-19 šíří exponenciálně a nedaří se trasovat kontakty nakažených. Pokud se tedy rozhodnete pomáhat v nemocnicích, obraťte se na tu, kterou máte nejblíže.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel přibývá nejvíce nakažených nyní v okresu Plzeň-sever, ve Zlíně a na Uherskohradišťsku. Právě v nemocnicích ve Zlínském kraji poptávají kohokoliv, kdo by měl zájem pomáhat. "Náš zdravotnický personál vypadává z provozu a předpokládáme, že se situace bude ještě přiostřovat. Povoláváme zdravotníky, kteří nedávno odešli do důchodu, mediky i zdravotníky, kteří nepracují v oboru. Z nezdravotnických profesí hledáme například lidi na pomoc do skladů, kuchyní či řidiče. Momentálně si děláme takovou databázi lidí ochotných pomoci, na které se v případě potřeby můžeme obrátit," vysvětlil pro HN mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. 

Nabídnout pomoc nemocnicím můžete zpravidla přes kontakty na personální oddělení. V Uherském Hradišti můžete prostřednictvím kontaktů zde, v nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně je kontaktní osobou Jana Pajak, náměstkyně pro personální řízení.

Na personální oddělení se můžete obrátit i v případě zájmu pomáhat v pražské Nemocnici na Bulovce. "Měli jsme požadavek na 35 mediků, zatím jsem nezaplnili všechna místa. Hledáme také podporu pro administrativu na odběrová místa," uvedla pro HN mluvčí nemocnice Simona Krautová. Podle typu nabízené pomoci se můžete obrátit na některé z kontaktů zde.

Medici mají podle studenta z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy možnost zapojit se i tak, že sami přímo osloví konkrétní oddělení, kde by chtěli vypomáhat.

Pomoc přivítá také nemocnice v moravské metropoli. Fakultní nemocnice Brno už má nyní přislíbeno téměř 200 mediků pátých a šestých ročníků, kteří budou podle potřeby rozděleni mezi oddělení. "Mohou se nám ale hlásit i medici z nižších ročníků, například do administrativy," doplnila mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Nemocnice těmto zájemcům nabízí pracovní smlouvy na bázi dohody. Pomáhat ale můžete také přes dobrovolnické programy nemocnic.

S proškolováním zájemce o pomoc v nemocnicích pomáhá Český červený kříž. V Praze a v Brně nabízí jednodenní kurzy péče o nemocné na lůžku, během kterého se naučíte nutné minimum. "Takto vyškolení lidé pak mohou pomáhat nejen v nemocnicích, ale i v sociálních zařízeních. Mohou pomoci odlehčit zdravotním sestrám, ale i celkově zdravotnictví tím, že budou schopní se sami doma postarat o své nemocné blízké," řekla HN za Červený kříž Miroslava Jirůtková. Zájem o kurzy je velký. V Praze se podle Jirůtkové přihlásilo až 500 zájemců. Červený kříž tak zvažuje kurzy otevřít i v dalších městech, například v Chrudimi.

Pokud se sami přímo zapojit nemůžete, je možné pomoci zdravotnictví na dálku tak, že přispějete projektu Energie lékařům. Skupina dobrovolníků už během první vlny koronaviru na jaře posílala do zdravotnických zařízení balíčky nutričně hodnotných potravin, jako jsou oříšky nebo různé tyčinky. Přispět na balíčky můžete i nyní finanční částkou minimálně 100 korun nebo poslat libovolný finanční obnos.

Dárci plazmy

Pomoci je možné také darováním plazmy. Nemocnice po celém Česku aktuálně shánějí rekonvalescentní plazmu dárců, kteří prodělali koronavirus. Jejich plazma totiž obsahuje protilátky a může se použít při léčbě aktuálně nemocných. Rekonvalescentní plazmy je všude nedostatek. Například primář transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice Petr Turek uvedl pro ČT, že v mrazicích boxech má podle něho nemocnice zásoby několika desítek jednotek plazmy, potřeba jsou však stovky. 

Rekonvalescentní plazmu můžete darovat zatím asi na 12 místech po České republice. Kromě Thomayerovy nemocnice (kontakt na transfuzní oddělení najdete zde) také v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem (telefonní kontakty 477 113 437, 477 113 468), ve Fakultní nemocnici Olomouc či Fakultní nemocnici Brno i na jejím detašovaném pracovišti v nemocnici v Třebíči.

Vhodným dárcem rekonvalescentní plazmy je člověk, který prodělal onemocnění covid-19 s klinickými příznaky, jako je zvýšená teplota, bolesti hlavy, suchý kašel a dušnost. Dárce také musí splňovat běžné podmínky pro darování krve. To znamená, že musí být starší 18 let a mladší 60 let, bez závažné anamnézy a v dobrém zdravotním stavu. Dárcovství krve je také omezeno minimální vahou a vhodnými žílami pro odběr.

Současně s rekonvalescentní plazmou je v některých nemocnicích také poptávka po běžné plazmě a krvi. Nemocnice ujišťují, že odběry probíhají za přísných hygienických podmínek, a lidé by se proto neměli bát přijít. Dárce většiny krevních skupin hledá například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kde ve čtvrtek daroval krev generál Petr Pavel. "Pojďme každý přispět k tomu, ať jsme z toho co nejdříve venku. Respektovat pravidla. Zapojit se do pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením. Třeba darováním krve. Přispět k řešení krize můžeme všichni," řekl Pavel.

Generál Petr Pavel daroval krev ve VFN.

Děti a senioři

První skupina kvůli uzavřeným školám pociťuje psychické dopady pandemie nejvíc, druhá je zase nemocí nejohroženější a kvůli opatřením se také často ocitá v izolaci. Dětem i seniorům pomáhají různé charity a nadace. Lidé se do pomoci mohou zapojit buď na bázi dobrovolnictví, nebo přispět finančně.

Fyzické posily shání domovy důchodců i zařízení sociálních služeb. Konkrétně například dům pro seniory v Černé Hoře na Blanensku či stejné zařízení ve Strážnici. O pomoc z důvodu šíření koronaviru mezi zaměstnanci žádá také Domov důchodců Jablonecké Paseky na Liberecku. Domovy důchodců zpravidla přijímají také finanční příspěvky.

Podobně jako zlínské nemocnice si i charity vytváří databáze dobrovolníků, které v případě potřeby mohou oslovit. Brněnská diecéze aktuálně mapuje možnosti lidí pro práci na telefonní lince pro osamělé seniory či nemocné a zájem má i o dobrovolníky, ochotné pracovat s lidmi bez domova, poptávka je také po zdravotnících. Databázi dobrovolníku si zpracovává také Jihočeský kraj, který zájemcům nabízí i práci na dohodu. Návštěvy POTMĚ nabízejí telefonní návštěvy zrakově postižených u seniorů.

Na pomoc dětem spojily síly pedagogické fakulty po celém Česku a organizace Člověk v tísni. Studenti pedagogických oborů se mohou dobrovolně přihlásit a pomáhat s doučováním dětí. Činnost jim následně bude uznána jako praxe. Studenti pedagogických oborů by se ve své škole měli obrátit na člověka, který zajišťuje praxi, případně na studijní oddělení. Podle Zuzany Ramajzlové vedoucí vzdělávacích služeb Člověka v tísni se na dobrovolné bázi mohou do doučování zapojit i studenti nepedagogických oborů. Žáci či školy se zájmem o doučování se mohou registrovat na webu Zapojme všechny.

S přispěním Zuzany Borové