Polská a maďarská vláda podle očekávání v pondělí zablokovaly schválení rozpočtu Evropské unie na roky 2021 až 2027 a v létě vytvořeného fondu obnovy po pandemii. Oběma vládám se nelíbí, že čerpání peněz by mělo být svázané s dodržováním podmínek právního státu. V této oblasti Varšava i Budapešť vedou dlouho spory s Evropskou komisí. 

V případě Maďarska jde o tradiční hru premiéra Viktora Orbána, kdy se do poslední chvíle snaží vyjednat kompromis, který by byl výhodný pro podnikatele spojené s jeho vládní stranou Fidesz. Až dosud Orbán většinou v podobných otázkách na poslední chvíli ustoupil, hlavně po jednání se svými německými partnery. A Německo nyní Evropské unii předsedá, takže se dalo čekat, že Orbánem ohlášené veto se podaří v rámci vyjednávání odstranit relativně rychle.

Mnohem nesrozumitelnější pro zahraničního a i řadu domácích pozorovatelů je veto polské, zabalené do podobné rétoriky, jako je to maďarské. Podle toho, jak se vládní špičky ve Varšavě v posledních dnech vyjadřují, je polské rozpočtové blokování do velké míry výsledkem vnitřního souboje ve vládním konzervativním táboře.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.