Facebook by se měl rozdělit, je příliš silný a svou dominantní pozici zneužívá. Toto tvrzení je základ žaloby, kterou proti Facebooku vznesla americká Federální obchodní komise a samostatně prostřednictvím svých ministrů spravedlnosti také 48 států americké unie. Federální ministerstvo spravedlnosti pak vyšetřuje chování Facebooku vůči vývojářům ve spojení se systémem virtuální reality Oculus, které také patří Facebooku.

Facebook vyšetřování z různých stran čelí už několik let kvůli podezření z ovlivňování voleb, zneužívání osobních údajů a ohrožování demokratických procesů. Soudní spory se ale Facebooku nijak nedotkly, firma stále roste. Mohou za to i akvizice, které v minulosti povolily regulační úřady v USA i Evropské unii. Ty Facebooku daly téměř monopol na online společenské interakce v západní Evropě.

Facebooku, který je sám o sobě největší sociální sítí na světě, patří také WhatsApp a Instagram, spolu s Facebook Messengerem tak jedné firmě patří čtyři z pěti největších sociálních sítí mimo Čínu, a to jen za předpokladu, že lze YouTube brát jako sociální síť. Jinak má Facebook čtyři největší komunikační nástroje pro více než půlku světa.

Problém se soudními spory proti velkým technologickým firmám je v tom, že vyhrávají peníze, a těch mají Facebook, Google, Apple nebo Microsoft dost. Všechny velké spory s těmito firmami skončily zatím jen pokutami, obrovskými, ale z pohledu zásob hotovosti v pokladnách největších světových firem to je pořád jen lehké vztyčení ukazováčku. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se