Novým předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet. Ve druhém kole volby v elektronickém hlasování porazil bývalého šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze. Díky zvolení do čela strany se může před zářijovými parlamentními volbami ucházet o kancléřskou kandidaturu. O ní ale rozhodne CDU společně s bavorskou sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU), obě strany totiž v celoněmecké politice tradičně vystupují v koalici.

"Děkuji vám za důvěru. Jsem si dobře vědom odpovědnosti, se kterou je tento úřad spojen," řekl Laschet. V děkovném proslovu ocenil práci své předchůdkyně Annegret Krampové-Karrenbauerové, která už o funkci předsedkyně neměla zájem. Stranu vedla od prosince 2018, kdy ve stranickém klání porazila Merze a současného ministra zdravotnictví Jense Spahna. Spahn nyní stojí za Laschetem.

Laschet rovněž poděkoval svým volebním sokům, kterými byli vedle Merze ještě šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Ten ale přes první kolo nepostoupil. Merz již Laschetovi ke zvolení pogratuloval a popřál mu úspěch. "Milý Armine, ale i milý Norberte, velmi děkuji za dobrou společnost," řekl Merz.

Lascheta ve druhém kole volby podpořilo 521 delegátů, Merze 466. Vybírat předsedu mohlo 1001 delegátů, nakonec jich ale hlasovalo 991, z nichž čtyři se zdrželi. Laschet bude předsedou formálně potvrzen až v pátek 22. ledna, protože delegáti musí z právních důvodů svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně. Sjezd se totiž kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnil on-line.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům v abecedním pořadí představili. Laschet v projevu hovořil o důvěře. "Můj otec byl horník. Vždy říkal, že v podzemí 1000 metrů pod povrchem je úplně jedno, jaký člověk vedle vás je, odkud pochází a jakou má víru. Za důležité považoval to, zda se na toho člověka můžete spolehnout," řekl. Dosluhující americký prezident Donald Trump důvěru národa podle Lascheta zklamal a národ rozdělil. "To je ale snadné, to umí každý," uvedl s tím, že je nezbytné naslouchat, spojovat a hledat kompromisy.

Laschet je zastáncem kontinuity s érou kancléřky Merkelové, která se v zářijových parlamentních volbách o post šéfky vlády po 16 letech v úřadu již ucházet nebude. "Za posledních 16 let jsme Německo pozvedli. Nikdo už neříká, že Německo je nemocným mužem Evropy," zdůraznil. Delegáty v závěru ujistil, že se na něj mohou spolehnout, že Německo povede k dalšímu rozvoji a k silným transatlantickým vztahům. "Možná nejsem člověk perfektního střihu, jsem ale Armin Laschet," uvedl v závěru, kdy straníkům ukázal hornickou identifikační známku po svém otci, který mu ji věnoval pro štěstí a jako důkaz toho, že je na něj spolehnutí.

Laschetovi k vítězství již pogratulovala Merkelová, jejíž blahopřání zveřejnil oficiální twitterový účet CDU. "Těším se na spolupráci," uvedla kancléřka. Gratulace zaslali také Krampová-Karrenbauerová nebo bavorský premiér a šéf bavorské sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder. "Těším se na spolupráci! Společně budeme pokračovat v úspěšné historii unie," napsal na twitteru Söder. Jako unie je v Německu označována tradiční koalice CDU a CSU. Obě strany budou nyní vybírat společného kandidáta na kancléře. Analytici uvádějí, že zájem o tuto funkci má Söder, ačkoli sám říká, že jeho místo je v Bavorsku.

Laschet obdržel gratulace rovněž od konkurenčních stran, například od spolupředsedkyně německé ekologické strany Zelení Annaleny Baerbockové nebo od vicepremiéra Olafa Scholze, který v září povede sociální demokraty SPD do voleb jako kancléřský kandidát.

Šéfka parlamentní frakce pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová prohlásila, že CDU se zvolením Lascheta odsoudila k politickému lockdownu. "Svobodně smýšlející konzervativci ale ještě mohou najít politickou vlast v AfD," uvedla.

Vedle nového předsedy ještě delegáti vybírali další funkce ve vedení strany. O pět míst místopředsedů se ucházeli Volker Bouffier, Silvia Breherová, Julia Klöcknerová a Thomas Strobl, kteří post dosud zastávali, a ministr zdravotnictví Jens Spahn, který kandidoval na uvolněné místopředsednické křeslo po Laschetovi. Spahn, který se v Německu těší mimořádné popularitě, křeslo místopředsedy získal, ale s nejslabším výsledkem z pěti kandidátů. To by podle komentátorů mohlo ohrozit jeho možné vládní ambice. Podle některých spekulací by se místo Lascheta mohl chtít ucházet o kancléřskou kandidaturu, Laschet ale již před sjezdem prohlásil, že chce být kancléřem.

Během dnešního závěrečného dne sjezdu, který začal v pátek večer, vystoupili se zdravicemi rakouský kancléř Sebastian Kurz, předseda Evropské lidové strany Donald Tusk a vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Tusk prohlásil, že způsob vládnutí CDU byl požehnáním nejen pro Německo, ale i pro celou Evropu. "Jako Polák vím, o čem mluvím," řekl. Cichanouská vyjádřila přesvědčení, že nový předseda CDU podpoří svobodné a demokratické Bělorusko.