Na hraniční kontrole na letišti zadržela policie ruského opozičního politika Alexe Navalného. Navalnyj se do Ruska vracel z Německa, kde se od srpna zotavoval z pokusu o otravu. Jeden z jeho právních obhájců již dříve uvedl, že Navalnému po návratu do vlasti hrozí až 3,5 roku vězení. Ruská vězeňská služba FSIN ho totiž viní z toho, že se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru, který si odpykával. Kromě samotného Navalného bylo v Moskvě na letišti Vnukovo v souvislosti s jeho příjezdem zatčeno 58 osob, uvedl nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků.

 

Záznam zatčení Navalného:

Navalnyj byl podle svědků zadržen před tím, než oficiálně vstoupil na ruské území, když ukazoval pohraniční kontrole svůj pas, napsala agentura Reuters. Jeho žena Julija, Navalného mluvčí a právník kontrolou prošli. Advokátka Olga Michajlovová serveru meduza.io sdělila, že Navalnyj je v tranzitní zóně, kam není povolen vstup. Také mluvčí ruské prezidentské kanceláře Dmitrij Peskov udělal narážku na to, že opoziční předák oficiálně na ruskou půdu nevstoupil. Na otázku novinářů, zda Kreml ví o Navalného zadržení reagoval: "Prosím o prominutí. Zadrželi ho v Německu? O tom nevím."

Ruská vězeňská služba (FSIN) podle agentury TASS informovala, že Navalnyj byl zatčen na základě skutečnosti, že od 29. prosince je na seznamu hledaných osob v souvislosti se "systematickým porušováním" režimu podmíněného trestu, který mu byl uložen za údajnou zpronevěru několika milionů rublů francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Agentuře Reuters dříve jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.

Po přistání letadla Navalnyj ještě stihl dát přímo na moskevském letišti rychlý rozhovor. "Jsem šťastný, že jsem přiletěl, je to můj nejlepší den za posledních pět měsíců. Tady je můj domov. Nemám strach, vím, že mám pravdu a že věci, za které jsem stíhán, jsou vykonstruované," citoval politika a blogera portál meduza.io.

Estonsko, Litva a Lotyško žádají okamžité propuštění Navalného. Pokud k němu nedojde, měla by Evropská unie rychle jednat a zavést další sankce proti Rusku. K okamžitému propuštění Navalného vyzval předseda Evropské rady Charles Michel. Podporu Navalnému vyjádřil také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Propuštění opozičního představitele žádá rovněž mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). "Zadržení Alexeje Navalného je jen další důkaz, že se ho ruské úřady snaží umlčet. Zatčení jen podtrhuje potřebu vyšetřit obvinění, že za jeho otravou stojí lidé, kteří dostali příkazy z nejvyšších státních pozic," sdělila ředitelka moskevské kanceláře AI.

V příletové hale moskevského letiště Vnukovo, kam mělo letadlo aerolinií Pobeda s Navalným na palubě původně namířeno, se i přes předchozí varování úřadů shromáždilo podle serveru meduza.io asi 300 lidí. Navalného příznivci stáli také venku před vchodem do prostoru letiště. Policie shromážděný dav rozháněla a několik desítek přítomných včetně Navalného spolupracovníků zatkla. 

Mezi zadrženými jsou spolupracovníci Navalného z Fondu boje s korupcí Ljubov Sobolová a Ruslan Šaveddinov. Policie také zatkla manažerku Navalného štábu Anastasiju Kadetovovou, Navalného asistenta Ilju Pachomova, novináře zpravodajského portálu Novaja gazeta a další.

"Jeho návrat představuje pro Kreml hlavolam: uvěznit ho a riskovat protesty, trestnou akci Západu a to, že z něj udělají politického mučedníka. Anebo neudělat nic a vypadat slabě," napsala ve středu agentura Reuters

"Teoreticky ho mohou zadržet, jakmile se vrátí (do Ruska). Nejprve jen na 48 hodin," řekl agentuře ve čtvrtek Vadim Kobzev, jeden z Navalného právníků. Ruská vězeňská služba FSIN ho totiž viní z toho, že se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru, který si odpykával. Navalnyj v úterý informoval na twitteru, že FSIN proto požádala soud, aby mu změnil podmíněný trest na nepodmíněný. Dodal přitom, že podmíněný trest si už odpykal.

Ruská kriminální ústředna loni v prosinci otevřela ve věci Navalného a jeho spolupracovníků nový případ kvůli podezření, že se dopustili podvodu v souvislosti se soukromými dary pro Navalného Fond boje s korupcí a pro další organizace. Navalnyj obvinění označil za smyšlená. Čtyřiačtyřicetiletý opoziční politik byl v Rusku už dvakrát podmíněně odsouzen za zpronevěru. On sám tvrdí, že je politicky pronásledován a že byl odsouzen jen proto, aby nemohl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.

Navalnyj se v Německu od srpna loňského roku zotavoval z pokusu o otravu jedovatou látkou ze skupiny novičok. Předtím zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy a úřady později povolily jeho přepravu do Berlína, kde se z otravy léčil. Během převozu byl v bezvědomí. Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou látkou ze skupiny novičok. Tento poznatek potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, jakož i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Navalnyj z pokusu o otravu obvinil Vladimira Putina a ruskou tajnou službu FSB. Ruské úřady odmítají podíl na jeho otrávení a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli věci uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla recipročními postihy.

Ruská kriminální ústředna odmítla prověřit podezření, že Navalného se pokusila otrávit skupina příslušníků FSB, kteří opozičníka před otravou sledovali a jejichž totožnost odhalili investigativní novináři. Zdůvodnila to absencí důkazů, svědčících o spáchání zločinu pracovníky FSB. "Co by se starali? Vždyť i kdyby vrahy chytili prakticky při činu (...), stejně se jim nic nestane. Beztrestnost ale vede k degradaci a ve spravedlnost nakonec nemůže doufat nikdo," napsal Navalnyj, který kopii vyjádření kriminální ústředny dnes zveřejnil.