Cestování do jiné země Evropské unie třeba kvůli lyžování nebo nákupům je velmi ztížené už teď, nově nebude ale pro Čechy možné prakticky vůbec. A to v případě, že země EU schválí návrhy Evropské komise na zpřísnění pravidel pro cestování – to by přitom měla být pouhá formalita, protože zpřísnění už podpořili lídři států EU včetně českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Evropská komise lídry vyzvala, aby tedy se schvalováním neotáleli.

Lidé ze států unie nejvíce zasažených koronavirem, jako je Česko, budou moci překročit hranice jedině v případě, že se prokážou negativním testem. A zároveň budou muset v zemi, kam přijedou, zamířit do karantény. "Musíme učinit obtížná, ale nutná rozhodnutí," prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Karanténě se mohou vyhnout jedině lidé, kteří cestují z nějakého závažného důvodu, především za prací.

Důvodem pro navrhované zpřísnění pravidel je fakt, že se v Evropě šíří nové mutace koronaviru, které jsou výrazně nakažlivější. Jednu například poprvé identifikovali ve Velké Británii, další v Jihoafrické republice. Britský premiér Boris Johnson uvedl, že nová mutace je navíc také více smrtící. Větší množství lidí na ni ale umírá v každém případě – a to proto, že z důvodu vyšší nakažlivosti vir postihne víc lidí než dosud. Vědci tvrdí, že nyní nic nenasvědčuje tomu, že by proti novým mutacím nefungovaly vakcíny, které už jsou dostupné.

Státy EU, v nichž se nemoc covid-19 šíří nejvíc, budou na takzvaném covidovém semaforu nově označeny tmavě červenou barvou. Je prakticky jisté, že mezi nimi bude i Česko – podle počtu pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel i na základě počtu úmrtí je druhou nejpostiženější zemí v unii.

Související

Podle Evropské komise by státy označené tmavě červenou barvou měly své občany "silně odrazovat" od jakéhokoliv cestování.

Komise zároveň apeluje na to, aby státy EU své hranice nezavíraly úplně, jako to řada z nich včetně Česka udělala na jaře loňského roku. Překročit hranice by tak měli mít možnost jak lidé cestující kvůli práci, tak například kamiony se zbožím. "Lidé musí mít víc než kdy dřív přístup k základnímu zboží, jako jsou potraviny a léky," zdůraznila von der Leyenová.

Přísnější pravidla by měla platit také pro lidi, kteří do EU chtějí přijet ze třetích zemí – všichni by měli podstoupit jak test, tak karanténu.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru