Německo prodlužuje uzávěru do 18. dubna a vyzývá své občany, aby pět dnů velikonočních svátků strávili doma a omezili kontakty na minimum. Země tak chce zlomit třetí vlnu pandemie covidu-19, řekla v úterý po dlouhém jednání se zemskými premiéry kancléřka Angela Merkelová.

"Nacházíme se nyní ve vážné situaci," uvedla Merkelová na tiskové konferenci. Německo podle ní závodí s časem o co nejrychlejší proočkování populace. Vakcín je prozatím nedostatek, jejich účinnost v boji s koronavirem se ale podle ní projeví rychleji, pokud lidé rázně omezí kontakty na nezbytné minimum. "Ale při exponenciálním růstu bude trvat déle, než se působení vakcíny ukáže, navíc se vždy mohou vytvořit další mutace," varovala.

Některé spolkové země na jednání chtěly i přes zhoršující se epidemickou situaci pokračovat v rozvolňování poměrů. To ale Merkelová odmítla. Pondělní jednání se tak asi na šest hodin přerušilo a kancléřka jednala v menších skupinách. V plném formátu se debata obnovila až po půlnoci.

Zemští premiéři se nakonec s Merkelovou dohodli, že se bude důrazně uplatňovat takzvaná nouzová brzda, která se aktivuje v těch regionech, které nejméně tři dny po sobě hlásí sedmidenní průměr nových případů na 100 tisíc obyvatel vyšší než sto. Německo nyní podle Institutu Roberta Kocha (RKI) vykazuje sedmidenní incidenci 108,1. Za pondělí přibylo 7485 nových případů koronavirové infekce a zaznamenáno bylo 250 souvisejících úmrtí. Dosud testy v 83milionovém Německu potvrdily 2 674 710 případů nákazy a 74 964 lidí s virem SARS-CoV-2 v těle zemřelo.

Samotná nouzová brzda ale podle Merkelové nestačí. "Musíme přijmout další opatření," uvedla. Za takové kroky označila nošení zdravotnických roušek v soukromých autech, pokud v něm jako spolujezdec sedí člověk z jiné domácnosti, pravidelné testování, omezení kontaktů a setrvávání doma.

Jako příležitost pro krátkodobou izolaci kancléřka vidí velikonoční svátky, které připadají na 1. až 5. dubna. Za den pracovního klidu bude letos považován i zelený čtvrtek 1. dubna a také sobota 3. dubna. "Získáme tak pět dní pro zásadu nazvanou zůstáváme doma," řekla Merkelová.

Během svátků nadále platí, že se v soukromí může sejít až pět lidí ze dvou domácností bez započítání dětí do 14 let, na veřejnosti je zakázáno scházet se. O svátcích ale budou moci otevřít supermarkety. Merkelová s premiéry také požádala církve, aby velikonoční bohoslužby vedly online.

Jednání Merkelové se zemskými premiéry se podle agentury Reuters protáhlo také kvůli otázce, zda během velikonočních svátků zmírnit cestovní opatření. Němci sice mohou cestovat po zemi bez omezení, ale hotely a turistická střediska nesmějí ubytovávat turisty. Některé země navrhovaly otevřít pro turisty apartmány, karavany, prázdninové domy a další ubytování, kde by bylo možné zachovat vzájemnou izolaci hostů.

Merkelová ale ustoupit nechtěla a na tiskové konferenci veřejnosti doporučila vyhnout se cestám po vlasti i do zahraničí. "Nedoporučujeme cestovat do zahraničí," uvedla.

Dovolená ve Španělsku na Baleárských ostrovech, které Německo vyřadilo ze seznamu rizikových oblastí, tak i přes nelibost kancléřky zůstává možná. Počítá se ale s testováním navrátilců, za které ponesou odpovědnost i aerolinky, aby se zabránilo zavlečení infekce ze zahraniční. Od zavedení povinné karantény po návratu z epidemicky bezpečných zahraničních oblastí německá politická reprezentace upustila.

Bavorsko čelí třetí vlně pandemie nemoci covid-19 a sousedství s epidemicky vysoce rizikovou Českou republikou a Rakouskem boji s koronavirem nijak nepřispívá. Na úterní tiskové konferenci po jednání zemské vlády to prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Obyvatelům Bavorska Söder řekl, že s žádným uvolňováním poměrů do Velikonoc počítat nemohou, protože je nezbytné nejdříve opět získat ztracenou epidemickou stabilitu.

"Bavorskem se valí třetí vlna. Jsme tvrdě zasaženi, protože ležíme na pomezí mezi Českem a Rakouskem," řekl Söder. "Situace vypadá tak, že mají velký podíl na riziku," zdůraznil. Německo od 14. února považuje Českou republiku a většinu rakouské spolkové země Tyrolsko za oblasti s výskytem mutací koronaviru.

Söder nynější sílení pandemie přirovnal k těžkému a černému mraku, který leží nad Bavorskem. "Situace se ještě více zhorší, není to možné ignorovat a není to možné podceňovat, jak mnozí činí," řekl. "Do konce Velikonoc proto nebude žádné rozvolňování. V tuto chvíli sázíme na jistotu," poznamenal s tím, že cílem je zastavit rychlé šíření infekce.

Přes svátky tak v Bavorsku platí stávající podmínky pro rodinné sešlosti, kdy je povoleno sejít se nejvýše pěti lidem ze dvou domácností bez započítání dětí do 14 let. V bavorských okresech, kde je za sedmidenní období více než 100 nových případů na 100.000 obyvatel může na návštěvu jen jeden člověk z cizí domácnosti, rovněž je tam omezen volný pohyb po 22:00.

Velmi vážná je epidemická situace i v Sasku, země se přiblížila ke kritické obsazenosti lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP). V úterý to na tiskové konferenci prohlásil saský premiér Michael Kretschmer, podle kterého hrozí opakování stavu z loňského prosince, kdy zdravotnictví v Sasku bylo krok od zhroucení. O Velikonocích proto bude v Sasku zapovězeno shromaždování na veřejnosti.

"Považuju proto za správné využít velikonoční dny k přerušení řetězce přenosu nákazy," řekl Kretschmer. Dodal, že Sasko takový zásah potřebuje v Německu prakticky nejvíce, neboť si hůře vede jen sousední spolková země Durynsko. "Máme druhé nejhorší hodnoty," uvedl s odkazem na sedmidenní incidenci. Sasko nyní podle Institutu Roberta Kocha (RKI) hlásí ze sedmidenní období 156,1 případu na sto tisíc obyvatel, v Durynsku je to takřka 205.