Spojené státy budou mít do sta dní od inaugurace 200 milionů podaných dávek vakcín proti covidu-19. Na úvod své první tiskové konference v roli hlavy státu to uvedl americký prezident Joe Biden.

Ohlášené číslo znamená zdvojnásobení původního slibu. Může se tedy jevit jako náročný cíl, ovšem USA už evidují asi 130 milionů aplikovaných dávek a vakcinační kampaň zde postupuje tempem asi 2,5 milionu injekcí za den. Do stého Bidenova dne v úřadu zbývá ještě více než měsíc, k dosažení 200milionového cíle tedy stačí udržet aktuální tempo.

Biden přesto čtvrteční oznámení označil za ambiciózní a prohlásil, že v žádné jiné zemi se neaplikuje tolik vakcín jako v USA. Agentura AP podotýká, že dodávky vakcín budou nejspíše dál narůstat, zatímco očkovací kampaň může dál urychlit i pokračující otevírání registrací v jednotlivých státech pro širší a širší skupinu obyvatel.

Biden při tiskové konferenci podle očekávání čelil otázkám na problémy úřadů se zvládáním zesíleného přílivu migrantů přicházejících z Mexika. Šéf Bílého domu reagoval tím, že většina běženců je stále posílána zpět, a hájil přijímání dětí bez dospělého doprovodu, které často končí v přeplněných ubytovacích zařízeních.

"Nelituju toho, že jsem ukončil programy, které neexistovaly, dokud se nestal prezidentem (předcházející prezident Donald) Trump," prohlásila hlava státu po otázce na to, zda v tomto směru nepostupoval Bílý dům příliš rychle.

Související

Zvýšený provoz na americko-mexické hranici prezident připsal sezonním migračním trendům. "Tohle se děje každý jeden rok," řekl. Statistiky z posledních let skutečně ukazují, že na jaře mívá pohraniční stráž nejvíce práce, i Bidenův ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas ovšem uznal, že intenzita migrace je letos mimořádná. Počet lidí přicházejících k jižní hranici USA by podle něj mohl být nejvyšší za 20 let.

Podle Bidena jsou dospělí běženci či rodiny stále obratem vraceni do Mexika, přičemž jde podle něj o "drtivou většinu" zachycených migrantů. Pokud jde o přijímání dětí, snaží se prý stávající administrativa rychle obnovit "to, co bylo zrušeno", a vytvořit pro nezletilé vyhovující ubytovací kapacity.

Podle čísel, které pronikají do amerických médií, je nyní v péči úřadů výrazně přes 10.000 nezletilých běženců. Velká část z nich je v péči ministerstva zdravotnictví, tisíce jsou ale v posledních dnech drženy v zařízeních pohraniční stráže. Znepokojení tento týden vyvolaly záběry z takového centra v texaském městečku Donna, kde se lidé tísní jeden vedle druhého v místnostech ohraničených průhlednými plentami.

Podmínky v areálech jako je ten v Donně ve čtvrtek Biden označil za "naprosto nepřijatelné". "Velmi rychle se to velmi výrazně zlepší," slíbil prezident. Trval na tom, že vláda posílí snahy přesouvat děti z přeplněných pohraničních zařízení. Také údajně tento týden pověřil vládní činitele, aby urychlili proces předávání dětských imigrantů do rukou příbuzných žijících v USA.

Biden v loňských volbách zvítězil i se slibem zásadního přenastavení amerického imigračního systému a Sněmovna reprezentantů už v tomto směru schválila dvojici návrhů. Zásadní překážkou pro tyto plány, jakož i pro další slibované reformy, je však Senát, kde Republikánská strana za současného stavu může jakýkoli legislativní návrh zablokovat, přestože ve volbách ztratila většinu.

I proto bylo jedním z hlavních témat tiskové konference to, jak Biden nahlíží na spolupráci s republikány a na výzvy k oslabení senátních obstrukcí, pro jejichž překonání je aktuálně u legislativních úprav potřeba 60 hlasů. Biden znovu uvedl, že podporuje změnu fungování daného pravidla, nevyloučil ale ani snahu o drastičtější zásah.

"Jestliže budeme mít naprostý pat a chaos v důsledku obstrukcí, pak budeme muset zajít dál, než je to, o čem mluvím," řekl prezident k dílčímu oslabení obstrukcí a úplnému zrušení 60hlasového požadavku. Tento nástroj, který umožňuje senátní menšině pohřbívat návrhy zákonů, je podle Bidena "obrovským způsobem zneužíván".

"Moji republikánští kolegové si budou muset rozmyslet, jestli chceme nebo nechceme spolupracovat, nebo zda se rozhodli, že cesta, kterou se chtějí vydat, je jen rozdělovat zemi," vzkázal Biden.

Bidenova první oficiální tisková konference od nástupu do Bílého domu trvala něco přes hodinu a podle amerických novinářů během ní nepadla jediná otázka týkající se pandemie covidu-19. Biden první plnohodnotný brífink uspořádal po více než dvou měsících úřadování, tedy později než jeho předchůdci z uplynulých dekád.

 

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru