Poslanci v pátek projednali další vládní žádost o souhlas s prodloužením nouzového stavu. Sněmovna umožnila vládě prodloužit nouzový stav do neděle 11. dubna podle návrhů KSČM a ANO. Kabinet ANO a ČSSD chtěl původně stav nouze do 27. dubna. S nouzovým stavem vláda prodlouží také všechna dosavadní opatření proti šíření koronaviru.

O Velikonocích ale lidé budou smět vycházet na mše i po 21:00, a to až do půlnoci. ČTK to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). „Bude se moct vycházet ve dnech 1. až 3. dubna vždy od 21:00 do 23:59,“ uvedl Babiš. V kostelech však podle něho bude platit omezená kapacita.

Pro prodloužení nouzového stavu do 11. dubna hlasovalo 53 poslanců vládních ANO a ČSSD a také KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje. Pro schválení návrhu, který podali Leo Luzar (KSČM) a posléze také Roman Kubíček (ANO), bylo nutných nejméně 52 hlasů. Poslanci ostatních stran byli proti, nebo se hlasování zdrželi.

Sněmovna v pátek vyzvala kabinet na návrh Pirátů a koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, aby zrušila opatření omezující pohyb obyvatel v rámci okresů i kontroly občanů na hranici okresů nejpozději v úterý 6. dubna. Dolní komora rovněž požádala vládu, aby vláda zrušila povinné nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svým blízkým. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády ale řekl, že opatření budou prodloužená v nynější podobě do konce nouzového stavu. Se stavem nouze pak skončí zákaz pohybu mezi okresy a zákaz nočního vycházení.

Babiš i Blatný doufají, že prodloužení nouzového stavu, o které vláda žádala posedmé, bude poslední. "Chápu, že všichni jsou frustrovaní, trvá to dlouho a psychika nás všech je samozřejmě ohrožena, ale teď je tady naděje, že to může být poslední lockdown," řekl Babiš.

„Rozvolnění aktuálních protiepidemických opatření projedná vláda po Velikonocích a stanoví jejich termíny, které dodrží, a tentokrát to nepokazí,“ uvedl ještě před hlasováním Babiš. Aktuální uzávěra je podle premiéra nejdůležitější a předčasné rozvolnění by znamenalo stejnou chybu jako před Vánocemi. 

„Určitě po Velikonocích si na vládě na základě celkové situace, a jsem přesvědčen, že to jde správným směrem, sedneme a oznámíme nějaké termíny návratu do škol a další věci, které by měla vláda jednotně odsouhlasit, zkomunikovat a samozřejmě to nejdůležitější – dodržet. Proto je to důležité, abychom to tentokrát nezpackali,“ řekl ministerský předseda.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury je nouzový stav škodlivý, podle předsedy ODS Petra Fialy by stačilo postupovat podle pandemického zákona, což by znamenalo zrušit zákaz pohybu mezi okresy. Podle zástupce KSČM Leo Luzara je pandemický zákon paskvil, který si vynutila pravice.

Jednání na začátku zabrzdil spor okolo tendru na dostavbu Dukovan. Část opozičních poslanců naléhala na to, aby se nynějším postupem ministerstva průmyslu a obchodu ohledně Dukovan zabývala dolní komora ještě před jednáním o žádosti vlády. Kritizovala to, že ve hře by měl nadále být i ruský zájemce o dostavbu Dukovan.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura (ODS) s předběžným oslovením Rosatomu spojil změnu postoje KSČM k vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu. „Vidíme špinavý politický kšeft v přímém přenosu,“ prohlásil. Poslanec KSČM Leo Luzar následně nařkl Stanjuru ze lži. „Pokrytectví, které předvádí pravice, dosahuje vrcholu,“ řekl.

Proti Stanjurovým slovům se ohradil také Babiš. „Žádné kšefty ohledně zdraví a lidských životů našich občanů neděláme,“ zdůraznil. Nynější krok k Dukovanům podle ministerského předsedy učinil Havlíček po konzultaci s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a bezpečnostními službami.

Babiš však nakonec přislíbil, že další kroky k dostavbě Dukovan mimořádně projedná v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu a odpoledne vláda. Po Babišově oznámení návrh na zařazení debaty o Dukovanech na program schůze opozice stáhla.