Barmánci v neděli znovu vyšli do ulic protestovat proti juntě, která je u moci od únorového puče. Neodradilo je ani mimořádně brutální počínání vojáků při sobotních protestech, při nichž zemřelo podle místních médií 114 lidí. Na mnoha místech se také konaly pohřby protestujících zabitých předchozí den a při různých incidentech na několika místech podle svědků byly zabity tři osoby, uvedla agentura Reuters.

Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) vyčíslila sobotní oběti na 91 a uvádí, že od začátku demonstrací přišlo v Barmě o život 423 lidí. Mezi oběťmi jsou i děti mladší 16 let.

 

Barmánci v neděli ale protesty obnovili. Podle agentury AP se konala shromáždění ve dvou největších městech země Rangúnu a Mandalaji a někteří účastníci se opět střetli s policisty. Protesty však podle dosavadních zpráv nejsou tak rozsáhlé, jako v sobotu.

Podle svědků, na které se odvolává agentura Reuters, barmští vojáci v neděli stříleli na lidi, kteří se shromáždili na pohřbu jednoho ze zabitých protestujících. Podle dostupných informací však při střelbě ve městě nedaleko Rangúnu nikdo nepřišel o život.

Na situaci v Barmě reaguje mnoho zemí. Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že jsou USA zhrozeny a že postup bezpečnostních sil dokazuje, že je junta připravena obětovat životy občanů ve prospěch několika málo lidí. Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že ho zprávy o zabíjení civilistů včetně dětí šokují.

Společnou kritickou reakci vydali i šéfové armád 12 států. „Profesionální armáda musí dodržovat mezinárodní normy, její role je lidi chránit, ne jim ubližovat,“ uvedli velitelé armád, mezi nimi německé, řecké, italské, novozélandské, jihokorejské, britské i americké.

Související

Podle organizace Amnesty International svět nedělá dost pro to, aby násilí v Barmě učinil přítrž. Rada bezpečnosti OSN násilnosti sice odsoudila, ale neprosazuje společnou akci proti juntě, například zákaz prodeje zbraní. Agentura AP napsala, že ke stálým členům RB OSN paří Rusko a Čína, kteří Barmě zbraně prodávají a v RB OSN by podobný požadavek jistě vetovaly.

Junta v minulých dnech tvrdí, že za násilí jsou odpovědní demonstranti, protože na vojáky údajně útočí i zápalnými bombami. V sobotu bylo v Rangúnu vidět mezi protestujícími několik lidí s luky a šípy.

Americké velvyslanectví v Rangúnu v neděli vyzvalo Američany v Barmě, aby omezili přesuny. „Musíte-li cestovat, počínejte si opatrně a zajistěte si spojení se svými blízkými po celou dobu cesty,“ uvádí se v doporučení konzulární služby.

Junta své kroky zdůvodňuje údajnými podvody při loňských volbách. Zpochybnila vítězství Národní ligy pro demokracii a zatkla její vůdkyni a političku Do Aun Schan Su Ťij, stejně jako další představitele strany.

Související