Berlín, Mnichov, Braniborsko a Severní Porýní-Vestfálsko v úterý oznámily, že pozastavují očkování lidi mladší 60 let vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Německá kancléřka Angela Merkelová nyní jedná společně s ministrem zdravotnictví Jensem Spahnem a s představiteli jednotlivých spolkových zemí o dalšímu postupu s preparátem od britsko-švédského konsorcia. V Německu se vyskytlo několik případů mozkové žilní trombózy po očkování touto látkou, souvislost s vakcínou ale nebyla prokázána.

Berlínská senátorka zodpovědná za oblast zdravotnictví Dilek Kalayciová uvedla, že zákaz očkovat lidi mladší 60 let přípravkem od AstraZenecy je preventivní. Berlín chce, aby posudek o preparátu vypracovali odborníci z Institutu Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor.

Lékař z prestižní berlínské kliniky Charité Leif Erik Sander na twitteru napsal, že v Německu bylo zaznamenáno 31 případů mozkové žilní trombózy mezi 2,7 milionu naočkovaných vakcínou společnosti. "Je to vzácná, ale velmi vážná komplikace," uvedl.

Charité nejprve oznámila, že nebude očkovat AstraZenecou své zaměstnankyně mladší 55 let. Po rozhodnutí berlínské samosprávy o plošném opatření pro celou metropoli upravila klinika svůj postup a nebude imunizovat touto látkou nikoho pod 60 let.

Očkovací komise Stiko při Institutu Roberta Kocha (RKI), který je německým úřadem pro prevenci a potírání nemocí, v útrý doporučila používat preparát od AstraZenecy jen pro osoby starší 60 let. Použití pro osoby pod touto věkovou hranicí bude možné "po posouzení ze strany lékaře, individuálním přijetí rizika a důkladném vysvětlení". Stiko v prohlášení uvedla, že do konce dubna chce vypracovat podrobné doporučení pro postup v případech, kdy lidé mladší 60 let již první dávku této vakcíny dostali a nyní by měli dostat druhou.

Virolog Klaus Überla, který je členem Stiko, považuje úterní rozhodnutí komise za správné. "Data vypovídají o souvislosti mezi očkováním žen mladších 55 let a výskytem mozkové žilní trombózy u těchto žen," vysvětlil Überla.

Opačnou cestou než Berlín či Mnichov se vydala spolková země Porýní-Falc, která oznámila, že vakcínu AstraZenecy bude prozatím používat. Tamní ministryně zdravotnictví Sabine Bätzingová-Lichtenthälerová nicméně uvedla, že je připravena postoj změnit podle výsledků večerního jednání s Merkelovou a dalšími spolkovými zeměmi.

Německo kvůli podezřelým případům mozkové žilní trombózy v polovině března dočasně pozastavilo imunizaci AstraZenekou, ale po kladném závěru Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která vedlejší účinky preparátu prověřovala, očkování po několika dnech znovu obnovilo. Stejně postupovalo i několik dalších evropských zemí.