Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se v březnu zdvojnásobila rychlost očkování a celkově bylo podáno více než milion dávek. Více než čtvrt milionu lidí obdrželo obě dávky vakcíny jen za březen. Blatný doplnil, že v rámci Evropské unie je Česká republika šestá v počtu proočkovaných dávek z celkového počtu došlých. „Předpokládáme, že v srpnu bude v Česku dostatek dávek vakcín na proočkování 8 milionů osob,“ řekl ministr zdravotnictví na čtvrtečním brífinku. 

Blatný ujistil, že podání druhé dávky vakcíny od firem Pfizer a Moderna po 42 dnech je plně bezpečné. Slibuje si od toho rychlejší očkování osob. Dodal, že posunutí druhé dávky očkování umožní dříve naočkovat první dávkou až 900 tisíc lidí.

Žáci prvního stupně základních škol by se měli v týdenních rotacích vrátit do škol 12. dubna. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) spočívá bezpečný návrat do škol v pravidelném testování – žáci budou testováni dvakrát týdně. Ve středu po Velikonocích se rozhodne, ve kterých okresech to bude podle aktuální epidemické situace možné a kde školy zůstanou i nadále zavřené.

O tom, ve kterých okresech se děti vrátí do škol, rozhodne reprodukční číslo. „Pokud bude v okrese nad hodnotou jedna, návrat se odloží,“ sdělil Blatný.

Vrátit by se měli také předškoláci, budou maximálně v 15členných skupinách. Děti ve školkách nebudou muset nosit roušky, řekl Plaga. „Hlavním hlediskem je hledisko vzdělávací, klíčovým je návrat předškolních dětí. Zatím vám nedokážu říci, kdy by mohlo dojít k návratu mladších dětí do školek,“ uvedl Plaga na tiskové konferenci.

V první fázi návratu dětí do škol po zmírnění epidemie koronaviru zůstanou v Česku na distanční výuce žáci druhého stupně základních škol, středoškoláci i vysokoškoláci. Ministerstvo školství nicméně plánuje umožnit dobrovolné konzultace žákům druhého stupně základních škol a středních škol, kteří mají problémy s prospěchem, ve skupinách do šesti studentů.

Na praktickou výuku a do laboratoří se budou moct studenti posledních ročníků vysokých škol zřejmě vrátit 19. dubna, rozhodne se týden předtím.

„Již přes sto tisíc pedagogických i nepedagogických zaměstnanců je naočkováno první dávkou vakcíny,“ řekl Plaga.

Budou zachované i náležitosti jako pravidelné větrání tříd a ranní screening žáků a jejich symptomů.

Školy si rotační výuku vyzkoušely už na podzim u dětí z druhého stupně, takže ji většina za takový problém nepovažuje. Komplikace je to hlavně pro učitelky či učitele, kteří mají sami dítě střídající se na školní a domácí výuce. „Epidemiologové dali rotační výuku jako podmínku, bez ní by se školy vůbec neotevřely,“ vysvětluje předseda Asociace základních škol Michal Černý. 

Za nejhorší podmínku návratu do škol považují ředitelé testování, které budou muset děti zvládnout samy, pod dohledem učitelů i rodičů. Právě přítomnost rodičů u testování požadovali odboráři, aby odpovědnost za jeho provedení nezůstala jen na pedagozích. Velkou obavu, jestli bude možné test vůbec provést, mají ředitelé speciálních škol, kam chodí děti s různým postižením. „Všechna tato opatření jsou samozřejmě otravná a komplikovaná, ale myslím, že je to pořád lepší než přetrvávající distanční výuka,“ míní Černý.

Pokud se lidé o Velikonocích „utrhnou ze řetězu“ a nebudou dodržovat protiepidemická opatření, hrozí podle ministra zdravotnictví, že se školy otevřou 12. dubna jen na týden, než se epidemie covidu-19 zase zhorší. Řekl to ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví v reakci na porušování protiepidemických opatření s příchodem slunečného počasí, kdy lidé vyrazili do parků a na další veřejná místa, někteří nedodržovali rozestupy a neměli respirátory.

Na čtvrteční tiskové konferenci doplnil, aby se lidé chovali o Velikonocích rozumně, především při cestách do frekventovaných oblastí a při kontaktu se seniory. Vyzval k dodržování nošení ochrany dýchacích cest. K apelu se přidal i ministr školství Plaga.

Ministerstvo zdravotnictví podepsalo dohodu s policií, podle které budou krajské hygienické stanice předávat informace o karanténách a izolacích nařízených kvůli covidu-19 policistům. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. „Kontroly budou probíhat dvěma způsoby. Jedním způsobem bude kontrola v místě bydliště, zda je osoba opravdu přítomna doma. Pokud nebude doma zastižena, dostane do schránky upozornění. Druhým způsobem je motohlídka,“ uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Karantény bude v každém okresu kontrolovat nejméně jeden hygienik a policista. Porušení karantény projednají jako přestupek, izolace jako trestný čin.

V Česku v březnu zemřelo s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru 5779 lidí, asi o 800 více než v dosud nejtragičtějším listopadu. Od začátku epidemie má Česko 26 586 zemřelých s onemocněním covid-19. Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování. Ukončené očkování proti covidu, tedy obě potřebné dávky, má v Česku přes půl milionu lidí. Aspoň jednu dávku má za čtvrt roku očkování téměř 1,2 milionu lidí. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie v posledních týdnech zpomaluje, laboratoře ve středu odhalily 7208 pozitivních na nákazu novým typem koronaviru. V mezitýdenním srovnání je denní počet nových případů asi o 1600 nižší, oproti úterý je nově nakažených méně zhruba o 1400. Nových případů covidu-19 ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně. Jen velmi pozvolna se ale snižuje počet hospitalizovaných. Epidemická situace je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška proto rozporuplná, řekl na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.