Na konci tohoto týdne přestane v Česku platit nouzový stav. S jeho zrušením souhlasí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (ANO), který informaci potvrdil v nedělním rozhovoru pro TV Nova. Lidé tak opět budou moci například cestovat mezi okresy nebo vycházet na ulici po 21. hodině. Konec nouzového stavu ale neznamená otevírání obchodů a služeb. „Pojedeme podle pandemického zákona,“ prohlásil Babiš.

Česko se pravidly pro nouzový stav řídí nepřetržitě už od 5. října. Vláda původně chtěla, aby platil až do 27. dubna. S tím však nesouhlasili poslanci. Kabinet nakonec získal podporu komunistů pro prodloužení do 11. dubna.

Země ke zmírnění pravidel hodlá přistoupit ve chvíli, kdy počet zemřelých za celou dobu pandemie sice překonal 27 tisíc osob, klesají však čísla nově nakažených i hospitalizovaných. V těžkém stavu je nyní zhruba 1300 lidí, což je asi o 500 méně než na vrcholu současné vlny v polovině března. Laboratoře denně v průměru odhalí asi 500 nově nakažených na milion obyvatel, před třemi týdny to byl dvojnásobek. Pokračuje také očkování. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo téměř 12 procent Čechů. V Evropě nicméně stále panují obavy z nových mutací, které mohou vakcinaci zkomplikovat. 

Opozice konec nouzového stavu vítá. Podle předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana je dobře, že končí, jelikož vládu nenutí zdůvodňovat přijatá opatření. „Pandemický zákon má tu výhodu, že je vláda musí zdůvodňovat co 14 dnů,“ zmínil Rakušan pro TV Nova.

Poslanec ODS Jan Skopeček uvedl, že nouzový stav je symbolem absurdit typu zákazu nočního vycházení. „Nouzovým stavem to ale nekončí. Je potřeba plán pro návrat k normálnímu životu a plán na obnovu tolik poškozeného podnikatelského sektoru,“ míní Skopeček.

K obnovení provozu restaurací, kadeřnictví a dalších podniků má podle ministra vnitra Hamáčka docházet až v dalších týdnech. Probíhat bude podle upraveného protiepidemického systému. Nástupce toho současného, pro nějž se vžila zkratka PES, připravuje hlavní hygienička Pavla Svrčinová a ministerstvo zdravotnictví. Původně měl být hotový do Velikonoc. Před svátky ale ministr Blatný uvedl, že návrh teprve čeká na připomínky odborných skupin.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který je členem Mezioborové skupiny pro epidemické situace při ministerstvu zdravotnictví, odborníci zatím připomínkovali jen nejvyšší stupeň upraveného systému. Během dubna bude následovat debata nad mírnějšími stupni PES.

Hamáček se domnívá, že Česko by mělo rozvolňovat opatrně a pozvolně, aby bylo možné reagovat na vývoj epidemie. Jako první by se podle ministra vnitra a vicepremiéra měly znovu otevřít školy. „Pak je prostor pro nějaké postupné rozvolňování služeb, obchodů, předzahrádek, restaurací,“ řekl v debatě na televizním kanálu CNN Prima News. Dodal, že k rozvolňování by mohlo docházet na přelomu dubna a května.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) už ve čtvrtek oznámil, že od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Na prvním stupni základních škol bude rotační výuka. Děti se i budou střídavě učit na dálku a ve škole. O plánu by vláda měla jednat v úterý. Babiš však návrh kritizoval. Je podle něj například nejasné, proč se do školek mají vracet jen předškoláci.

Na zmírňování pravidel se připravují i další státy. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn v neděli připustil zavedení výhody pro očkované. Snáze by mohli například navštěvovat kadeřnictví nebo cestovat. Velká Británie zase chystá sérii zkoušek, jimiž chce otestovat budoucí pravidla pro návštěvu sportovních zápasů a kulturních akcí.