Podle šéfa vakcinační strategie Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) existuje spojitost mezi vakcínou od firmy AstraZeneca a případy trombózy. Marco Cavaleri, který v EMA vede tým zajišťující schvalování vakcín, to v úterý řekl italskému deníku Il Messaggero. Nicméně také dodal, že poměr rizika a přínosu vakcíny je stále ve prospěch očkovacího přípravku. Vyjádření by podle něj EMA měla poskytnout během „několika hodin“.

„Je stále obtížnější tvrdit, že neexistuje žádná souvislost mezi vakcínou AstraZenecy a velmi vzácnými případy neobvyklých krevních sraženin,“ prohlásil Cavaleri. „Podle mého názoru můžeme nyní říci, že je jasné, že tam spojitost s vakcínou je. Co přesně tuto reakci způsobuje, ale zatím nevíme,“ dodal. Cavaleri hovořil o vyšetřování případů trombóz, které se vyskytly u lidí pod 55 let, zejména u žen.

Související

Uvedl také, že hodnocení a vyšetřování případů je stále „daleko od dokončení“ a že tento týden EMA poskytne „předběžné vyjádření“. Nebude ale zatím zřejmě schopna upřesnit věkové kategorie, v nichž se očkování nedoporučuje, jako to už udělaly některé země.

Vakcínu, kterou vyvinula švédsko-britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, schválila pro nouzové použití k očkování proti covidu-19 Evropská komise na základě doporučení EMA 29. ledna.

 

České úřady zatím očkování AstraZenekou neomezují

Český lékový ústav počká na rozhodnutí výboru Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), který v těchto dnech hodnotí rizika vakcíny od firmy AstraZeneca. Podle ústavu zatím nejsou k dispozici data, která by ukazovala, že je očkování touto vakcínou nutné přerušit. ČTK to napsala Klára Brunclíková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na oficiální závěry chce počkat i ministerstvo zdravotnictví.

Vakcínou od AstraZeneky se v těchto dnech zabývá výbor pro hodnocení rizik léčivých přípravků (PRAC), kterého se účastní i zástupci tuzemského lékového ústavu. "S konkrétními závěry je třeba vyčkat na rozhodnutí výboru, nadále však platí, že nejsou k dispozici data, která by ukazovala, že by očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca mělo být přerušeno," uvedla Brunclíková.

Ministerstvo zdravotnictví nepovažuje úterné vyjádření šéfa vakcinační strategie za oficiální stanovisko EMA. "Počkáme na případné další oficiální závěry, kterými se – stejně jako dosud – budeme řídit," napsala ČTK mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Marco Cavaleri, který v EMA vede tým zajišťující schvalování vakcín, dnes řekl italskému deníku Il Messaggero, že existuje souvislost mezi vakcínou AstraZeneky a velmi vzácnými případy neobvyklých krevních sraženin. Nicméně také dodal, že poměr rizika a přínosu vakcíny je stále ve prospěch očkovacího přípravku. EMA podle něj tento týden poskytne předběžné vyjádření. Nebude ale zatím zřejmě schopna upřesnit věkové kategorie, v nichž se očkování nedoporučuje, jako to už udělaly některé země.

V polovině března zhruba polovina zemí EU pozastavila očkování touto vakcínou (nebo některou její šarží) kvůli podezřelým ojedinělým úmrtím po očkování na následky krevních sraženin. Většina zemí očkování opět obnovila poté, co 18. března EMA uvedla, že vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Některé země ale nakonec omezily očkování touto látkou pro některé věkové kategorie, například Nizozemsko a Německo ji používají jen pro osoby starší 60 let.

Související