Americký prezident Joe Biden ohlásil nové sankce vůči Rusku. USA vyhostí deset diplomatů v odvetě za hackerské útoky a vměšování do voleb. Sankce se dotknou také 30 ruských organizací či firem.

Spojené státy poprvé tyto útoky výslovně spojily s ruskou zpravodajskou službou, napsala agentura AP. Americký prezident Joe Biden uvedl, že ruské snahy podrýt svobodné americké volby spolu s kybernetickými útoky ohrožují bezpečnost USA.

Stanice CNN uvedla, že USA budou své kroky koordinovat s evropskými spojenci.

USA se domnívají, že ruští hackeři stojí za rozsáhlým kybernetickým útokem vůči softwaru americké společnosti SolarWinds. Tento program používaly americké vládní instituce, mnohé korporace i domácnosti. Díky tomu se hackeři mohli dostat do sítí ministerstev, federálních agentur či významných firem. Krátce po odhalení útoku v prosinci loňského roku prohlásil tehdejší americký ministr zahraničí Mike Pompeo, že za akcí stojí Rusko.

Související

Rusko již dříve podíl na útoku odmítlo. Kreml v reakci znovu přislíbil, že odpoví na jakékoliv nové "nezákonné" sankce ze strany Spojených států, a varoval, že jakákoliv nová omezení sníží vyhlídky na uspořádání schůzky prezidentů Joea Bidena a Vladimira Putina. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov doplnil, že před podrobnější reakcí Kreml vyčká na to, co se doopravdy stane.

Podle agentury AP mají sankce vyslat Rusku jasný signál. Minulý měsíc USA nařídily sankce proti několika ruským představitelům a státním institucím kvůli uvěznění předáka ruské opozice Alexeje Navalného.

Při úterním telefonátu Biden řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že USA budou pevně chránit své zájmy. Americký prezident svému protějšku také nabídl uspořádání americko-ruského summitu na území třetí země.

 

Související