Americká vesmírná agentura NASA v pondělí potvrdila, že se jí podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity na povrchu Marsu. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa. Vědci mají nyní v plánu několik dalších, náročnějších, testů. Jejich cílem je zjistit, zda by mohly létající stroje do budoucna sloužit k prozkoumávání cizích planet.

Ingenuity dorazila na povrch rudé planety v únoru jako součást průzkumného roveru Perseverance. Původně měla vzlétnout už ke konci minulého týdne, vědci však narazili na softwarový problém, který zpozdil startovací sekvenci. Ten se jim však následně podařilo překonat.

Helikoptéra vzletěla již v pondělí ráno, letová sekvence přitom byla zcela automatická a vědci neměli se strojem přímé spojení. Ingenuity následně po dokončení letu zaslala data ze svých měřicích přístrojů a jednu černobílou, ze vzduchu pořízenou fotografii roveru Perseverance, který pak soubory odeslal zpátky na Zemi.

Ingenuity

Vědci v NASA začali krátce po pondělních 12:15 SELČ přijímat první letová data, která potvrdila například správnou rychlost točení dvou protiběžných karbonových rotorů nebo to, že Ingenuity během manévru změnila letovou výšku. 

Následně dostali rovněž první obrazové záznamy. Na první fotografii z kamery na helikoptéře namířené směrem na zem je vidět stín vznáčejícího se stroje. Rover také celý pokus natáčel z povzdálí a zachytil, jak se helikoptéra vznáší nad povrchem rudé planety. „Nevěřili byste, co jsem právě spatřil," napsali vědci na twitterovém účtu Perseverance společně s krátkým videem letící Ingenutity.

Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule Ingenuity musely vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry. Helikoptéra se nyní bude po letu dobíjet, v úterý pak má poslat prostřednictvím Perseverance do NASA další data, mezi nimi například fotografie horizontu Marsu.

Související
Související