Nejméně jedenáct mrtvých si vyžádala střelba, kterou v úterý rozpoutali dva ozbrojenci ve škole v Kazani v ruském Tatarstánu. Jednoho střelce se policistům podařilo zadržet a druhého zastřelila zásahová jednotka, uvedla tisková agentura TASS. Motiv útoku zatím není jasný. Mezi oběťmi je podle různých zdrojů devět dětí a také učitelka páté třídy. Úřady vyhlásily v Tatarstánu na středu 12. května státní smutek.

Terčem se stala škola, kterou přinejmenším jeden z útočníků před čtyřmi lety absolvoval. „Víme, že ukončil toto školní zařízení před čtyřmi lety. Byl zadržen,“ citoval TASS zástupce vedení školy. Zadržený se podle něj jmenuje Ilnaz Guljavijev a je mu 19 let.

„Terorista byl zatčen. Je mu devatenáct let,“ prohlásil prezident autonomní republiky Rustam Minnichanov, podle kterého mladík měl registrované zbraně použité při útoku. O druhém útočníkovi, kterého podle agentury Interfax zlikvidovala zásahová jednotka v jedné ze tříd na čtvrtém podlaží školy, se zatím v médiích neobjevily další informace. Policie také zadržela jednačtyřicetiletého muže, kterého podezírá, že byl komplicem útočníků.

Na sociálních sítích jsou tvrzení očitých svědků, podle nichž děti vyskakovaly z oken, aby si zachránily život, zatímco jiné se před střelci schovávaly pod lavicemi či v kabinetech. V nemocnicích je 16 zraněných, včetně 12 dětí.

„Všichni začali poplašeně pobíhat a křičet: ´Zavřete dveře´,“ líčil jeden z žáků podle ruské redakce zpravodajské stanice BBC. „Asi po deseti patnácti minutách jsme vyšli ze školy. Nikoli okny. Chtěl jsem, ale učitel hned okno zavřel a řekl: ´Ne.´ Pak policisté začali bušit na dveře a volali: ´Otevřete, to jsme my.´ Tak jsme otevřeli,“ dodal.

Kazaň, která leží asi 725 kilometrů na východ od Moskvy, má více než 1,25 milionu obyvatel a je správním střediskem Tatarstánu, obývaného převážně muslimy.

Úřady v Kazani po střelbě omezily vstup do škol v celém městě a později zrušily odpolední vyučování.

Západní tiskové agentury upozorňují, že střelba na ruských školách je poměrně vzácná a že podobná krveprolití jsou obvykle dílem žáků. V říjnu 2018 osmnáctiletý student školy v Kerči na anektovaném Krymu zabil dvě desítky lidí, než se po činu sám zastřelil.

Související