Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

Ministerstvo pro vzdělání a výzkum vloží 1,1 miliardy eur na výzkum a vývoj kvantové výpočetní techniky, v jejímž fungování zastává klíčovou roli kvantová mechanika. Ministerstvo hospodářství investuje 878 milionů eur na podporu praktického využití technologie.

Velkou část subvencí, zhruba 740 milionů eur, získá Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR). Očekává se od něj, že ve spolupráci s průmyslovými společnostmi, středně velkými podniky a start-upy vytvoří dvě konsorcia, uvedl resort hospodářství.

"Kvantová výpočetní technika má potenciál naší ekonomiku zásadně proměnit," konstatoval ministr hospodářství Peter Altmaier. Připomněl možné využití technologie v oblastech, jako je řízení nabídky a poptávky v energetickém sektoru, řízení dopravy anebo při testování léků. "Chceme docílit toho, aby se Německo stalo jedním z nejlepších světových hráčů ve vývoji a praktickém využití kvantových počítačů," dodal.

Související

 

Související