Palestinští radikálové z Pásma Gazy se zřejmě snaží ostřelovat Ramonovo mezinárodní letiště na jihu země, kam Izrael kvůli ostřelování Tel Avivu odklonil lety z Ben Gurionova letiště. Informovala o tom agentura AFP i zpravodajský server The Times of Israel. Podle něj se nejspíš palestinské hnutí Hamás snaží přimět Izrael, aby zcela uzavřel letový provoz nad zemí.

Hnutí Hamas ve čtvrtek uvedlo, že na druhé izraelské letiště vystřelilo „obrovskou raketu“, a vyzvalo letecké společnosti, aby „pozastavily“ všechny lety do Izraele. Raketa podle izraelského serveru dopadla poblíž města Eljat. Právě nedaleko něj se Ramonovo letiště nachází.

Podle serveru The Times of Israel jde zřejmě raketu, která po vypálení z Pásma Gazy na Izrael urazila největší vzdálenost - asi 250 kilometrů.

Izrael už kvůli ostřelování odklonil lety z Ben Gurionova letiště poblíž Tel Avivu na letiště na jihu země, koncipovaného jako alternativa v době ozbrojených konfliktů. Letecké společnosti British Airways, Lufthansa, Iberia a Virgin Atlantic zrušily veškeré lety do Tel Avivu, poté co tak učinily Delta Air Lines a American Airlines. Agentura AFP ve čtvrtek napsala, že společnosti American Airlines a United Airlines zastavily lety do Izraele nejméně do 15. května.

Hamás a Islámský džihád od pondělního večera na Izrael vypálily 1500 raket, uvedla ve středu pozdě večer izraelská armáda. Dalších 350 raket se podle armády nepodařilo odpálit a „stovky“ jich zneškodnil izraelský obranný systém Iron Dome (Železná kupole).

V noci na čtvrtek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer raketovou palbou z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masivní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Palestinský islámský džihád. O život přišlo podle zatím poslední bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění. Ve čtvrtek ráno raketa vypálená z Gazy zasáhla izraelské město Sderot, v troskách domu zemřel pětiletý chlapec, uvádí TJP.

Zatímco nebe nad Izraelem zaplavily rakety odpálené z Gazy, v ulicích smíšených izraelských měst se prali Arabové a Židé a výtržníci zapalovali auta, restauraci a synagogu, píše agentura AP. Desítky lidí jsou zraněny a skoro 400 policie zatkla. Premiér Benjamin Netanjahu vyzval obě strany, aby se vzájemnými útoky přestaly se slovy: „Je mi jedno, jestli vám vře krev. Nemůžete vzít zákon do vlastních rukou“. Podle izraelského webu ynet Izrael nad nepokoji patrně ztratil kontrolu.

Starosta smíšeného města Lod situaci přirovnal k občanské válce nebo palestinskému povstání. Spouštěčem násilí byly podle arabských expertů a aktivistů nepokoje v Jeruzalémě, které Izrael zavedly na pokraj další války s Gazou, a souvisí s hlubším rozhořčením Palestinců od založení Izraele. Jen v Lodu bylo zraněno nejméně 20 lidí, včetně 33leté těhotné Arabky, která utrpěla vážné poranění hlavy, podle webu ynet byla převezena do nemocnice, kde porodila.

Kromě Lodu nepokoje v úterý a v noci na čtvrtek zachvátily mnoho dalších měst, včetně Jeruzaléma, Haify, Tiberiasu, Akku, Bat Jamu a Umm al-Fahmu. Policie podle ynet zatkla nejméně 374 lidí, některým zadrženým bylo podle ní 13 let. Desítky lidí byly zraněny. Lehce zraněno bylo také 36 policistů.

V Bat Jamu na předměstí Tel Avivu dav ultranacionalistických Izraelců vytáhl z auta muže, o němž si myslel, že je Arab. Skupina ho zbila do bezvědomí a nechala zkrvaveného ležet na ulici. Podle nemocnice je muž ve vážném stavu. Skupina Izraelců oblečených v černém předtím rozbila výlohu arabské zmrzlinárny v Bat Jamu a televizní záběry mezitím zachytily, jak dav nacionalistů před policisty skanduje „Smrt Arabům“.

Prezident Reuven Rivlin v nočním rozhovoru uvedl, že země je v sevření občanské války a vyzval občany, aby „toto šílenství ukončili“. K ukončení protestů obě strany vyzval také premiér Netanjahu.

Související

Ke zklidnění situace se snaží přispět Spojené státy. „Vyjádřil jsem lítost nad ztrátou lidských životů. Zdůraznil jsem potřebu ukončit raketové útoky a deeskalovat napětí. Izraelci a Palestinci si zaslouží stejnou míru svobody, důstojnosti, bezpečnosti a prosperity,“ napsal na Twitteru americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonátu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Na stranu Izraele se ve svém středečním projevu jednoznačně postavil americký prezident Joe Biden. Biden během telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem odsoudil raketové útoky Hamásu a dalších teroristických skupin proti Izraeli a vyjádřil „svou neochvějnou podporu bezpečnosti Izraele a legitimnímu právu Izraele bránit sebe a svůj lid“, uvedl Bílý dům. Na úvod svého projevu prezident Biden vyjádřil naději, že násilí brzy ustane.

Ruský prezident Vladimir Putin a generální tajemník OSN António Guterres ve čtvrtek vyzvali obě strany izraelsko-palestinského konfliktu k zastavení násilností a zajištění bezpečnosti civilistů. Informovala o tom agentura Reuters. Guterres je v Rusku na pracovní návštěvě.

„Vzhledem k eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu bylo zdůrazněno, že hlavním cílem je zastavit násilnosti na obou stranách a zajistit bezpečnost civilních obyvatel,“ citovala z prohlášení Kremlu agentura Reuters.

Související