Pokud se pandemie v Evropě náhle nezhorší, od 1. července bude stačit nechat si vystavit evropský „covid pas“ a rozjet se po Schengenu skoro jako za „starých časů“ před nástupem koronaviru.

Státy Evropské unie se spolu s europoslanci ve čtvrtek večer dohodli na základních parametrech certifikátu, který je klíčem k návratu volného cestování po EU. Letní dovolená za hranicemi by tak měla být pro Čechy a další Evropany jednodušší a také levnější. Součástí dohody totiž je snížení ceny PCR testů kvůli výjezdu, aby si je mohlo dovolit co nejvíce obyvatel.

 

Certifikát bude mít digitální nebo papírovou formu a bude obsahovat informaci, jestli byl jeho nositel očkovaný, absolvoval negativní test na covid-19 nebo prodělal nemoc a má protilátky. Právě jedna z těchto tří možností bude podmínkou k zisku dokumentu. 

Europoslanci požadovali, aby covid pasy nemohly státy zatížit dodatečnými restrikcemi, typicky karanténou, a aby byly testy k vydání pasu po celé EU zdarma. Většina národních vlád s tím ale nesouhlasila a výsledný kompromis je blíž jejich představám. 

Země budou moci po cestovateli požadovat dodatečný test nebo karanténu, pokud to bude „nutné s ohledem na ochranu veřejného zdraví“. Ta však není v dohodě jasně definovaná. „Dobrá vůle jednotlivých států tu bude rozhodující,“ řekla serveru Politico nizozemská europoslankyně Sophie in’t Veldová, která při vyjednávání zastupovala liberály.

Stejně tak poslanci žádali, aby byly covid pasy bezplatné. Ani na tohle členské státy nepřistoupily. Argumentovaly jednak dodatečnými náklady pro státní kasu a také nechtěly pustit „Brusel“ do svých výsostných vod, protože v oblasti zdravotnictví mají národní vlády hlavní slovo.

Cesta dohody se našla v tom, že samotné vystavení certifikátu bude zdarma, testy se budou dál platit podle stávající praxe v jednotlivých státech. Evropské vlády se nicméně mají snažit zajistit „dostupné“ ceny testů kvůli výjezdu do ciziny. Ani cenovou dostupnost dokument ale nijak nedefinuje.

Česko bylo jednou ze zemí, která bezplatné testování odmítala. Při debatě na půdě EU označili zástupci ministerstva zdravotnictví takový požadavek za „neakceptovatelný“, jak o tom už dříve informovaly HN. Český souhlas s dohodou zapříčinilo jednak politické rozhodnutí – premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že chce testy na dovolenou zdarma – a pak také příspěvek Evropské komise. 

Ta přišla s nabídkou, která národním kasám odlehčí. Komise uvolní z unijního rozpočtu 100 milionů eur – a do budoucna ještě jednou tolik – na nákup PCR testů, aby lidé mohli překračovat hranice bez obav z finančního dopadu takového kroku. 

Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová navrhla, aby měli Češi nárok na dva PCR nebo antigenní testy měsíčně zdarma počínaje červencem. Vláda bude také podle ní usilovat o snížení ceny PCR testů zhruba na 640 korun pro samoplátce místo stávajících 1600 korun. PCR testy kvůli vydání certifikátu budou plošně v celé EU platit 72 hodin, antigenní 24 hodin.

Dohoda o covid pasech zřejmě udělá radost Maďarům, protože nechává státům volnou ruku v tom, jestli nad rámec vakcín schválených Evropskou lékovou agenturou uznají jako legitimní v EU dosud neakreditované látky, jako je ruský Sputnik V nebo čínský Sinopharm. Právě čínskou vakcínou je naočkováno nejvíc Maďarů.

Shodu na certifikátech musí ještě formálně schválit Rada EU a Evropský parlament. Hlasování europoslanců o covid pasech je plánováno na druhý červnový týden. 

Klíčovou funkční součástí pasu bude QR kód s potřebnými informacemi, který si budou umět „přečíst“ policisté nebo třeba hoteliéři v zemích EU. Momentálně probíhá test napojení národních systémů na centrální evropskou databázi. Česko už má technickou zkoušku za sebou jako jedna z prvních zemí unie a prošlo hladce.