Část internetu v úterý krátce zasáhl výpadek, který se týkal mimo jiné internetových stránek některých velkých médií. Na vině byly technické potíže v americké společnosti Fastly, která je poskytovatelem cloudových služeb. Ukázalo se tak, jak zásadní význam má hrstka podobných firem, které zajišťují provoz části internetové infrastruktury, uvedla agentura AP.

Uživatelé se nemohli dostat například na stránky americké agentury Bloomberg, britského ekonomického listu Financial Times, britských novin The Guardian, amerických The New York Times, ale i sociální sítě Reddit, televize CNN či některých webů skupiny Amazon. Výpadek podle serveru televize CNBC zasáhl také internetové stránky britské vlády gov.uk, stejně jako weby Insider a The Verge.

Společnost Fastly, která má sídlo v San Francisku, nahlásila technické problémy krátce před polednem středoevropského času. Na svém webu postupně vydala několik aktualizací a později uvedla, že už zná příčinu a pracuje na odstranění závady. Zhruba po dvou hodinách firma oznámila, že problémy odstranila, někteří uživatelé ale i pak ještě nějakou dobu hlásili dílčí potíže. Problém byl podle Fastly v konfiguraci některých služeb, což naznačuje, že šlo čistě o interní záležitost.

Problém s fungováním internetu ale i tak ovlivnil i všechny hlavní trhy v USA, kde se obchoduje s takzvanými futures. Jejich ceny prudce klesly, jakmile se o potížích začalo mluvit. Výpadek se totiž objevil skoro přesně měsíc po hackerském útoku na největší americkou síť produktovodů společnosti Colonial Pipeline, která pak musela kvůli tomu zastavit provoz. Když se ukázalo, že za úterním výpadkem internetových služeb jsou potíže u poskytovatele cloudových služeb, futures ztráty smazaly. Futures na akcie Fastly přechodně ztrácely asi tři procenta, po zahájení obchodování na burze v New Yorku ale už skoro tři procenta přidávaly.

"Výpadky mohou potkat i ty největší a nejsofistikovanější firmy. Ty se ale dokážou i poměrně rychle zotavit," poznamenal expert na internetovou infrastrukturu ve společnosti Kentik Doug Madory. Technické potíže ve firmě označil za vážné, protože Fastly patří k největším firmám svého druhu na světě a výpadek internetových služeb měl globální dosah.

Lidé, kteří se chtěli přihlásit například k webu CNN, dostali odezvu, že jde o neznámou doménu. Na potíže u společnosti Fastly ukázal i web Down Detector, který monitoruje provoz na internetu a zachycuje problémy.


Weby některých zahraničních médií postihl výpadek.

Weby některých zahraničních médií postihl výpadek.
Foto: Silvie Housková

Potíže s platformou Reddit nahlásilo více než 20 tisíc uživatelů, problémy se stránkami Amazon pak více než 2000 lidí. Uživatelé, kteří k některým webům zasaženým výpadkem přistupovali z Británie nebo z některých částí Severní Ameriky, dostávali chybové hlášení 503 o nepřístupnosti služby. Například z Prahy ale byly některé weby přístupné, fungoval The Guardian i třeba Bloomberg.

V Asii byly potíže znát například v Hongkongu nebo Singapuru. V Číně, kde úřady webové stránky většiny zahraničních médií blokují, se na diskusních platformách jako Weibo o výpadku příliš nemluvilo.