Letní turistická sezona odstartovala, pandemie v tuzemsku ustoupila a tisíce Čechů pořizují dovolené. Velmi oblíbenou destinací je letos Španělsko, které zatím tvoří 24 procent všech prodaných zájezdů. Jak ale doporučuje i ministerstvo zahraničí, před cestou na dovolenou je potřeba si pořádně prostudovat podmínky, které v jednotlivých oblastech platí. Zřídilo kvůli tomu i cestovatelský web www.dovolena2021.cz, kam umístilo souhrn základních informací o čtrnácti nejnavštěvovanějších destinacích. K dispozici je také infolinka 222 254 222.

Web obsahuje informace o Bulharsku, Řecku, Chorvatsku, Itálii, Egyptu, Portugalsku, Rakousku, Polsku, Slovensku, Německu, Slovinsku, Španělsku, Tunisku a Turecku. Čechy na cestách čeká stále několik překážek. Každá země má totiž jiná pravidla pro vstup. V současné době platí, že pro cestu do Itálie je potřeba PCR nebo antigenní test bez ohledu na to, zda je cestovatel očkovaný nebo nemoc nedávno prodělal. Pro vstup do země je navíc třeba se ohlásit italskému zdravotnickému zařízení ASL. Řecko sice umožňuje po určité době po očkování jednodušší cestování, u neočkovaných však neuznává antigenní testy, ale pouze PCR.

Nejoblíbenější turistická destinace Čechů – Chorvatsko – také vyžaduje očkování, doklad o prodělání nemoci či PCR nebo antigenní testy. U posledních jmenovaných je navíc potřeba ostražitost. Chorvati přijímají pouze antigenní testy, které jsou uvedeny na seznamu sad uznávaných mezi jednotlivými zeměmi EU. V Česku ale na odběrových místech běžně používají sady, které Chorvati neuznávají. Což může u země, která kontroluje cestující na hranicích, představovat problém.

„Pro každou zemi existují různá omezení pro různé druhy lidí. Je skutečně potřeba se před cestou pořádně informovat,“ zdůrazňuje ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Dodal nicméně, že ministerstvo zdravotnictví bude v tomto směru ještě komunikovat s odběrovými centry, aby si dala na rozdílné požadavky pozor a klienty upozorňovala.

Některá odběrová místa už na situaci reagují sama. Třeba firma Anygence v Česku provozuje devět odběrových míst, kde provádí PCR a antigenní testy. Používá odběrové sady od několika výrobců, jež jsou v Česku uznané, ale pro cestu do Chorvatska všechny použít nelze. „Naše klienty upozorňujeme cedulemi, aby hlásili, že jdou na test kvůli cestě do Chorvatska, abychom použili uznávaný test. Také náš personál se pro jistotu ještě doptává,“ uvedla mluvčí společnosti Lenka Holá.

Lidé by si navíc měli hlídat nejen podmínky pro vstup do jednotlivých zemí, ale také pro návrat domů. Například do Bulharska je možné vycestovat prakticky bez omezení. Při návratu do Česka se ale cestovatel musí prokázat negativním testem, dokladem o očkování nebo o prodělání covidu.

Ministerstvo nově spustilo speciální webovou stránku, na které je možné si jednoduše vybrat ze seznamu nejnavštěvovanějších zemí a najít tam všechny potřebné informace přehledně a pohromadě. „Web bude pravidelně upravován, podle toho, jak se budou měnit podmínky pro vycestování i pro návrat,“ doplnil Kulhánek.

Pro podporu cestovatelů přímo v zahraničí bude sloužit síť konzulátů a honorárních konzulů. Mimo to mohou Češi v zahraničí využít několika konzulárních jednatelství, která fungují vždy během turistické sezony. Letos se otevřela konzulární jednatelství v Barceloně, bulharském Burgasu, chorvatské Rijece a Splitu a také ve Valettě na Maltě.

Cestovatelský boom v době, kdy se v některých zemích šíří nové mutace covidu, ale znervózňuje některé experty. „Je potřeba kontrolovat lidi, kteří se vrací ze zahraničí,“ řekla nedávno HN viroložka Ruth Tachezy. Zásadní je také sekvenování vzorků, tedy podrobnější zjišťování toho, která mutace zrovna mezi nakaženými dominuje, a odhalování nových mutací. A v tom Česko patří mezi nejhorší státy v Evropě.

Ministerstvo zdravotnictví se ale ohrazuje, že současné kapacity k sekvenování jsou dostatečné. „Vytvořili jsme síť sekvenčních center napříč republikou, která mají dohromady sekvenční kapacitu 4500 vzorků měsíčně,“ sdělil HN mluvčí resortu Kryštof Berka. Počet sekvenací má podle něj navíc stoupat. Ministerstvo od července navíc zavádí úhradu pro laboratoře za takzvané diskriminační PCR, které dokáže odhalit známé mutace. Laboratoře by tak měly od července všechny pozitivní PCR vzorky vyšetřit i touto metodou.