V Tokiu v pátek oficiálně odstartovaly XXXII. letní olympijské hry. Slavnostní ceremoniál začal ve 13:00 SELČ v nepřítomnosti diváků, kteří v hledišti chyběli kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Českou výpravu přivedli na plochu Olympijského stadionu v rolích vlajkonošů tenistka Petra Kvitová a basketbalista Tomáš Satoranský.

„Nést vlajku je pro mě samozřejmě čest. Jsou to mé čtvrté olympijské hry, možná i poslední, takže jsem ráda za to, že je takhle můžu zahájit. Doufám, že i se vším všudy, co se děje, bude olympiáda úspěšná,“ uvedla Kvitová v tiskové zprávě. „Je to samozřejmě úžasný pocit. Pro mě je mimořádná věc, že jsme se kvalifikovali na olympiádu a můžeme být součástí naší delegace. A je to pro mě ohromná pocta dostat důvěru od ostatních sportovců. Myslím, že si tenhle moment nádherně užiju. Asi budu nervóznější než před jakýmkoli zápasem,“ řekl Satoranský, rozehrávač Chicaga v NBA.

Podobně jako většina výprav mělo i Česko prvně za vlajkonoše muže a ženu. Umožnilo to nové pravidlo Mezinárodního olympijského výboru podporující genderovou vyváženost. „O téhle novince jsem se dozvěděla před pár dny. Přijde mi to jako dobrý nápad,“ řekla Kvitová a Satoranský dodal: „Je to důstojné pro olympijské hry. A je to ještě prestižnější díky tomu, že můžu jít vedle tak skvělé sportovkyně a velkého jména, jako je Petra Kvitová. Asi to ocením ještě víc.“

Jindy pompézní slavnost byla tentokrát výrazně komornější. K vidění nebyly hromadné choreografie tanečníků a dalších umělců, ani kouřové nebo světelné efekty. „Bude to mnohem střízlivější ceremoniál, ale i tak s nádhernou japonskou estetikou. Velmi japonský, ale také v souladu s dnešní náladou, s realitou. Ta pandemie má pochopitelně důsledky. Hromadné choreografie se nekonají kvůli covidu-19,“ řekl před ceremoniálem poradce tvůrců programu Marco Balich.

Japonský císař Naruhito pronesl protokolem předepsanou větu, čímž hry oficiálně zahájil. Před ním měli projev předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotová a prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Přísahu za sportovce složili atlet Rjota Jamagata a stolní tenistka Kasumi Išikawaová.

Olympijský oheň zapálila na závěr slavnostního zahájení japonská tenisová hvězda Naomi Ósakaová. Třiadvacetiletá vítězka dvou grandslamů převzala pochodeň od studentů z prefektur Iwate, Mijagi a Fukušima, které byly před deseti lety nejvíce zasaženy při ničivém zemětřesení a cunami v Japonsku.

Po úvodních choreografiích, japonské hymně, minutě ticha za ty, které se nemohli her zúčastnit a vzpomínce na tokijské hry v roce 1964 nastoupili na plochu Olympijského stadionu sportovci. Většina měla nasazené roušky a dodržovala bezpečné rozestupy.

Defilé tradičně zahájili Řekové, poté následovalo dalších 205 výprav podle japonské abecedy. Téměř na závěr šli Američané a Francouzi jako pořadatelé příštích her (2024 v Paříži a 2028 v Los Angeles). Nástup jako vždy uzavřela výprava hostitelské země.

Kromě koronaviru poznamenalo slavnostní zahájení také odvolání vedoucího týmu zodpovědného za zahajovací a závěrečný ceremoniál Kentara KobajašihoOrganizační výbor olympijských her o tom rozhodl kvůli vtipu, který pronesl v roce 1998 o holokaustu.

„Zjistili jsme, že pan (Kentaro) Kobajaši ve svém vlastním představení použil frázi, která zesměšňuje historickou tragédii,“ uvedla předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotová. „Hluboce se omlouváme za takový vývoj den před zahajovacím ceremoniálem.“

Před několika dny také rezignoval hudebník Keigo Ojamada, jehož hudba měla zaznít na slavnostním zahájení her. Skončil kvůli tomu, že na škole šikanoval spolužáky. Oba případy jsou poslední v sérii podobných afér, které olympiádu v Tokiu postihly.

V únoru odstoupil šéf organizačního výboru Joširo Mori kvůli sexistickým výrokům a později přišel o místo kreativní ředitel zahajovacího a závěrečného ceremoniálu Hiroši Sasaki poté, co urazil populární japonskou umělkyni.

Největší sportovní akce se do japonské metropole vrací po 57 letech. Tokio je pátým městem po Paříži, Londýnu, Los Angeles a Aténách, které letní olympijské hry hostí podruhé. Zúčastní se jich přes 11 tisíc sportovců z více než dvou set zemí, soutěžit se bude do 8. srpna o rekordních 339 medailových sad v 33 sportech.