Firmy, které patří do svěřenských fondů českého premiéra Andreje Babiše, získaly prominentní postavení v maďarském zemědělském byznysu, píše v posledním čísle ve velkém profilovém článku o podnikání českého premiéra maďarský liberální týdeník HVG. Babiš si ale podle týdeníku dává pozor, aby nezkřížil cestu a zájmy tamním zemědělským podnikatelům, spojencům premiéra Viktora Orbána. Ten Babišovi naopak pomáhá penězi z maďarského rozpočtu. 

HVG20 CIMLAP undefined v003 kesz 1 page 001Český premiér je podle HVG druhou nejdůležitější postavou maďarského agrobyznysu. Babiš, který považuje Orbána za svého politického spojence, si ale dává dobrý pozor, aby nenarušil plány a samozřejmě také výsostný trh Orbánova přítele a nejbohatšího Maďara Lőrince Mészárose. Totéž platí v případě Sándora Csányiho, jedné z předních postav maďarského zemědělství.

HVG popisuje, jak Babiš vybudoval impérium Agrofert a vstoupil do politiky, píše také o auditech Evropské komise a obavách české opoziční strany Pirátů, že premiér použije v případě nutnosti vrácení dotací takzvaný "maďarský recept". Ten spočívá v tom, že Evropská komise poukázala na podvod a chtěla po Maďarsku vrátit dotace. To je sice vrátilo, ale už peníze nepožadovalo po dané firmě a zafinancovalo pomoc ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků. Stalo se tak v případě Istvána Tiborcze, Orbánova zetě. Evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) shledal u projektů spjatých s Tiborczem závažná pochybení a škodu vyčíslil na 13 miliard forintů (asi miliardu korun). Maďarský nejvyšší státní zástupce ovšem případ odložil a evropští úředníci podle HVG "jenom zírali". Unie Maďarsko dlouhodobě kritizuje za nedostatečné vyšetřování korupce v nejvyšších patrech politiky.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zkušenosti, jako je tato, nicméně podle HVG motivují politické strany k tomu, aby spojily své síly proti autokratům. Piráti například tvrdí, že i když Evropská komise nemá možnost zasáhnout do toho, když se členské státy rozhodnou dotovat své oligarchy, je její rolí postarat se, aby nebyla narušena hospodářská soutěž na vnitřním trhu EU. 

Pokud je totiž firma nějakého členského státu podporovaná na domácím trhu a pak vstoupí na evropský, bude mít díky "bezplatným penězům" konkurenční výhodu. Piráti teď hledají spojence, aby podobné přeshraniční transakce zdokumentovali, a v případě dostatečných důkazů se byznysmenům, kteří veřejné evropské peníze drancují, postavili.

Není pochyb, že Babišova opozice bude mít co dělat, píše HVG. Do impéria českého předsedy vlády patří víc než 250 společností podnikajících v chemickém průmyslu, potravinářství i médiích. Celkem jsou aktivní v 18 zemích na čtyřech kontinentech, včetně Maďarska. Poprvé se zde Agrofert objevil už v roce 2000 s firmou provádějící průzkumy trhu. Další firmy Babiš nakoupil až v letech 2009 a 2010. A od té doby se mu začalo dařit.

V současnosti patří do svěřenských fondů českého premiéra největší maďarská pekárna Ceres, která sídlí ve městě Ráb (Győr). Patří mu třetí největší závod na výrobu jedlých olejů Kunsági Éden ve městě Kiskunfélegyháza a také firma, jejíž vliv na maďarské zemědělství je největší ze všech: IKR Agrár. S obratem stovek miliard forintů je IKR čtvrtým největší zemědělským podnikem v Maďarsku. Patří mu 20-25 procent tamního trhu s osivy, hnojivy a pesticidy, takže od něj zboží odebírá každý čtvrtý až pátý pěstitel.

HVG2003 fokusz v004 kesz 1 page 001

"Dravec Babiš", jak o něm píše HVG, své maďarské impérium budoval do roku 2014. Od té doby se tiše pohybuje po území tamních "agrárních baronů", a to i když mu Sándor Csányi doslova před nosem koupil KITE, největší firmu na trhu s umělými hnojivy, nebo když ho Laszló Bige svými dumpingovými cenami připravil o odběratele původně nakupující zboží u IKR. Babišovi vadil i Lőrinc Mészáros, který se začal zajímat o slovenské agrokombináty. Šest z nich náhodou patří právě Babišovi.

Maďarské podniky českého premiéra zatím od EU nezískaly ani forint na dotacích (ačkoliv ročně čerpají 250-300 milionů forintů za zhruba 10 tisíc hektarů obdělávané půdy). Nepotřebovaly ani úvěr, protože jim Babiš dodal několik miliard forintů do začátku z vlastních prostředků.

Babišova továrna na jedlé oleje byla ale první maďarskou firmou v českém vlastnictví, která získala státní podporu na základě zvláštního rozhodnutí vlády v Budapešti. V létě loňského roku dostal Babiš od Orbána na rozšíření kapacity výroby v závodu NT Élelmiszertermelő és Kereskedelmi více než 1,6 miliardy forintů (cca 121 milionů korun). Americká i holandská konkurence, společnosti Bunge (vyrábí oleje Vénusz a Floriol) a Glencore (stojí za rostlinným olejem Pannon), stejně jako Csányi a Mészáros, zůstaly beze slov.

Veřejné peníze dostal i Csányiho masokombinát a Mészárosova škrobárna, ani v jednom z těchto odvětví ale Babiš na maďarský trh nevstoupil. A ačkoliv je Mészáros největším vlastníkem půdy v Maďarsku, je to právě Babiš, kdo je díky příjmům svých společností a vlivu na odvětví po Sándoru Csányim druhým nejdůležitějším hráčem v maďarském zemědělství, upozorňuje HVG.

Maďarský týdeník připomíná i Babišovo podnikání v Německu a zdůrazňuje, že to, co prováděly firmy z premiérových svěřenských fondů s evropskými penězi, znají v Maďarsku velmi dobře. "Nápadné je i vyhýbání se sporům mezi předsedou české vlády a okruhem byznysmenů obklopujících premiéra Orbána," uvádí HVG s tím, že politicky se oba předsedové vlády stále více sbližují.