Kalifornská metropole Los Angeles patří mezi místa, která nemoc covid-19 zasáhla nejhůře. Od minulého týdne má ale k dispozici digitální nástroj, který může úřadům i obyvatelům v boji s nemocí zásadně pomoci.

Okres Los Angeles, s deseti miliony obyvatel nejpočetnější okres v USA, se dohodl se start-upem Healthvana, který provozuje zdravotnickou aplikaci do mobilních telefonů, že pomocí této aplikace budou upozorňovat obyvatele, kdy mají přijít na druhou dávku vakcíny proti covidu. A do budoucna by potvrzení o očkování v této aplikaci mohlo sloužit například jako vstupenka na hromadné akce nebo na cestu letadlem.

"Potvrzení o očkování si mohou uživatelé uložit do peněženky Apple nebo podobné platformy Google, aby se jím prokázali u aerolinek, ve škole nebo kdekoli to bude potřeba," řekl agentuře Bloomberg Ramin Bastani, šéf start-upu Healthvana.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Různé digitální nástroje hrají v boji proti pandemii důležitou roli. Papírová potvrzení o očkování jsou snadněji falšovatelná než digitální, jednotlivé státy navíc vydávají potvrzení o očkování často jen ve svých jazycích. Hlavně krizí těžce postižené aerolinky pracují na tom, aby se cestující mohli – či museli – prokazovat potvrzením, které bude globálně použitelné. Australské aerolinky Quantas už na konci listopadu varovaly, že v budoucnu na palubu svých letadel pustí jen ty cestující, kteří se prokážou potvrzením o očkování. Letecké společnosti jako United, JetBlue nebo Lufthansa plánují použít aplikaci pro mobilní telefony CommonPass, která bude nejen obsahovat výsledky testů na covid (podobně jako losangeleská aplikace Healthvana), ale také potvrzení o očkování. Mezinárodní organizace civilního letectví IATA vyvíjí svoji aplikaci Travel Pass. Globálně dostupnou aplikaci podobného charakteru, nazvanou Digital Health Pass, vyvíjí také firma IBM.

Čistě teoreticky, potvrzení o očkování by mohlo být součástí každé podobné aplikace, jako je i česká E-rouška. Záleží ale na přístupu každého státu, což je právě pro cestovní ruch problém. Například Evropská unie, která by uvítala jednotný unijní postup, aby občané jejích členských zemí mohli volně cestovat přes hranice, v tomto ohledu nemá žádné pravomoci a může použití společného potvrzení o očkování jen doporučit. Světová zdravotnická organizace už v listopadu začala spolu s digitální velmocí, Estonskem, vyvíjet mobilní aplikaci na bázi technologie blockchain, která je v podstatě nezfalšovatelná a která by mohla jako mezinárodní očkovací průkaz sloužit.

V Izraeli, který je v přepočtu na obyvatele s očkováním nejdále, plánují použití tzv. zeleného pasu, který očkovaným umožní normálnější život než neočkovaným.

V zemi, kde podle průzkumů nad očkováním váhá zhruba polovina z devíti milionů obyvatel, budou moci ti, kteří se prokážou očkováním, například chodit do restaurací nebo na koncerty. Potvrzení o očkování jako propustka k normálnímu životu má lidi motivovat k tomu, aby se nechali očkovat.

Do prvního lednového víkendu už Izrael naočkoval dvanáct procent své populace, hlavně zdravotníky a obyvatele starší 60 let. V centru Tel Avivu dokonce podle deníku New York Times zprovoznili očkovací centrum, kde se mohou večer naočkovat i mladí, kteří doprovázejí své starší příbuzné, protože očkovací látka firem Pfizer/BioNTech se ředí a naředěná se nesmí uchovat do druhého dne. "Využijeme každou kapku," řekl v televizi Sharon Alroy-Preis z ministerstva zdravotnictví.

Izraelský zelený pas je zatím spíš idea, nicméně řada firem jako právě losangeleská Healthvana pracuje na tom, jak zařídit, aby lidé opravdu mohli s sebou v mobilu nosit potvrzení o očkování. To musí ale zároveň respektovat pravidla o ochraně osobních dat a být široce dostupné.

Globálně existuje nebezpečí, že ti, kdo budou očkovaní a budou se moci potvrzením prokázat, budou ve velké výhodě proti očkovaným bez potvrzení i proti lidem, kteří se neočkují vůbec. To může vyústit v jakousi novou a přinejmenším dočasnou vlnu nerovnosti.

Jak vysvětluje Ramin Bastani, v tuto chvíli si nedokáže představit, že by se nějaká taková aplikace mohla stát celosvětovým standardem. Healthvana jedná s organizátory velkých akcí či zaměstnavateli v Los Angeles, kteří by aplikaci a potvrzení v ní mohli využít. "Nestane se to něčím jako kreditní kartou, kterou se dá platit všude. Někdy musíte použít hotovost, někdy peněženku Apple," řekl Bastani agentuře Bloomberg.

V USA dostávají očkovaní potvrzení s číslem šarže použité vakcíny, ale federální vláda zatím nevydala rozhodnutí o tom, jak zacházet s elektronickým potvrzením. Není pochyb, že papírová potvrzení se stanou předmětem falšování s tím, jak se svět začne pro očkované otevírat. I proto třeba v Británii, která je evropským průkopníkem v rychlosti schvalování vakcín a očkování, také uvažují o digitálním očkovacím průkazu, i když ho nechtějí podle ministra zdravotnictví Matta Hancocka nazývat pasem.

Demokratické země se ale většinou obávají přitvrdit v požadavcích na očkování a jeho prokázání, protože mají před očima čínský příklad povinné aplikace umožňující sledovat občany, kteří se v některých provinciích podle testů a nově i podle očkování musejí prokázat "zeleným kódem" například při vstupu do prostředků hromadné dopravy nebo obchodu. Čínské aplikace jsou centralizované a pokaždé se přihlašují do centrální databáze, takže není zaručena ani anonymita, ani to, že osobní údaje nezneužijí státní úřady či policie. To se v čínské komunistické diktatuře může stát snadno.

Na jiném principu pracuje aplikace leteckých společností Common Pass, za níž je nezisková organizace Commons Project.

Aplikace je decentralizovaná a uživatelé mají zápis o svých údajích jen na svém telefonu. Aplikace k němu dodává pouze například údaje o místních omezeních, pokud uživatel s telefonem překročí hranice do jiného státu.

V případě, že očkování bude probíhat pomalu a vytvoří se vrstva globální "očkované elity", hrozí podle některých expertů nový model nerovnosti – a také nové možnosti pro populisty, jak si vytvořit v takových elitách nového nepřítele, vůči němuž se vymezí. Před tímto nebezpečím varoval už na jaře například behaviorální ekonom Adam Oliver z London School of Economics, když britská vláda zvažovala, že těm, kdo covid prodělají a získají imunitu, vydá zvláštní povolení a nebudou muset dodržovat například karanténu.

Takový přístup by oslabil sociální soudržnost, lidé by přestali dodržovat protipandemická opatření dříve, než se stihne proočkovat více než šedesát procent populace. "Takové pasy pro vybrané by mohly podkopat měsíce budovanou snahu vlády vysvětlit, že jsme v tom všichni společně," varoval Adam Oliver v časopisu Wired.