Na konci listopadu 2018 zveřejnil čínský vládní list Lidový deník seznam stovky prominentů, kteří se v uplynulých 40 letech, tedy od nástupu komunistického reformátora Teng Siao-pchinga, nejvíce zasadili o modernizaci nejlidnatější země světa. Že se v žebříčku objevil Jack Ma, zakladatel digitálního tržiště Alibaba a nejbohatší člověk Číny, překvapilo málokoho. Hodně pozornosti však vzbudila drobná poznámka uvedená u jeho jména: člen komunistické strany.

O jeho příslušnosti k elitnímu klubu držitelů rudé knížky – Čína má sice 1,4 miliardy obyvatel, ve straně jich je ale jen zlomek, pouze kolem šesti procent – se do té doby nevědělo, naopak byl známý jeho rezervovaný postoj k autoritám a úřadům. Proč cenzoři v Pekingu takovou informaci uvolnili? Nejspíš šlo o varování, spekulovalo se už před dvěma lety.

Šestapadesátiletý rodák z turisty oblíbeného města Chang-čou si ho ale vzal k srdci jen částečně. Na nějakou dobu se odmlčel, předloni se vzdal postu generálního ředitele Alibaby. Jenže loni v říjnu jako by to mlčení už nemohl vydržet a opět se – kriticky – rozpovídal, načež přišlo varování druhé a podstatně silnější. Poslední dva měsíce se Ma Yun, jak zní miliardářovo čínské jméno, neukázal na veřejnosti, nevyšel s ním žádný rozhovor, nikdo ho neviděl. Dokonce narychlo zmizel i ze soutěžního pořadu pro mladé podnikatele v Africe, který sám inicioval a mezi jehož porotci figuroval.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jisté je jen to, že si ho komunističtí vládci povolali na kobereček. "Myslím, že mu prostě řekli, ať se stáhne a nedává o sobě vědět. Je to hodně výjimečná situace, která souvisí se šíří působení jeho Ant Group a citlivým tématem regulace finančních služeb," okomentoval pro Reuters Maovo "zmizení" Duncan Clark, šéf poradenské společnosti BDA China, jenž se s Maem dobře zná a také o jeho byznysovém příběhu napsal úspěšnou knihu Alibaba: The House That Jack Ma Built (Alibaba: Dům, který vystavěl Jack Ma). Rozbuškou, jež celou aféru, které se nyní věnují přední světová média, rozpoutala, byla Maova přednáška v Šanghaji na konci října loňského roku. Při ní se opřel do byrokracie.

Si Ťin-pchingova odplata

"Basilejská pravidla jsou jako klub seniorů... Nemůžeme přece včerejší metody používat k regulaci budoucnosti," rozohnil se Ma podle Financial Times na konferenci. Nejde přitom o nic malého: Ma se opřel do mezinárodních pravidel pro regulaci finančních institucí, protože podle něj je takový koncept překonaný a místo velkých bank by měly výraznější roli hrát menší a dravější firmy, které pracují s daty a dokážou lidi ohodnotit podle jejich digitální historie. "Musíme se zbavit zastavárenské mentality velkých bank," prohlásil Ma a dodal, že Čína musí jít jinou cestou – a že její úřady brzdí inovace. Jenže jeho vyjádření je v přímém rozporu s tím, co prosazuje nejmocnější muž Číny Si Ťin-pching, který v zemi buduje silný kontrolní systém na všech úrovních. Ma, kterému kvůli jeho vzhledu někdy přezdívají E. T. podle postavičky ze slavného filmu Stevena Spielberga, se tak stal jakýmsi mimozemšťanem ve své zemi.

Si Ťin-pching
Čínský vůdce Si Ťin-pching
Foto: Reuters

A byl to osobně čínský prezident, který svým podřízeným podle zdrojů deníku Wall Street Journal nakázal, že musí zakleknout na říši Jacka Maa. Pak už vzaly události rychlý spád. Nejdřív úřady zastavily vstup finanční skupiny Ant Group, která je s Alibabou úzce propojená, na čínskou burzu a nařídily jí, že musí výrazně zúžit svůj byznysový model, který pokrývá půjčky, platební transakce, správu majetku nebo investování. Následně Peking ohlásil antimonopolní řízení s Alibabou, na jejíchž portálech denně nakupují stamiliony lidí, kvůli podezřením z nekalé konkurence a ze zneužívání dominantního postavení vůči malým obchodníkům.

Podle agentury Bloomberg ztratil Jack Ma v posledních týdnech zhruba 11 miliard dolarů, o tolik klesla hodnota jeho podílu v Alibabě. A o další miliardy dolarů přišly západní investiční fondy, které se těšily na zisky ze vstupu Ant Group na burzy v Hongkongu a Šanghaji – mělo jít o největší emisi cenných papírů loňského roku, v hodnotě přes 30 miliard dolarů.

"Podřídíme se tomu, co po nás úřady chtějí," zní jediné oficiální stanovisko, které společnosti založené Jackem Maem před koncem roku 2020 vydaly. Přitom až dosud tak poslušné vůči komunistickým orgánům nebyly a hlavně Ant Group funkcionáře v Pekingu zlobila. Čínský bankovní systém je oproti tomu evropskému nebo americkému mnohem méně regulovaný, což vláda vedená Si Ťin-pchingem postupně mění a spoléhá přitom na národní banku. Když ta ale chtěla od Ant Group a další velké čínské internetové skupiny Tencent data o jejich uživatelích, aby mohla postavit vlastní kreditní systém, dostala od obou zamítavou odpověď. I to se nyní má změnit, vláda chce v rámci tlaku na Jacka Maa a jeho firmy získat maximum údajů.

Především agilní Ant Group dělala technokratům čím dál větší starosti. Ze služby, která před lety vznikla jako platební brána pro zákazníky tržiště Alibaba, se stal široce rozkročený kolos napojený na peněženky velké části čínské společnosti. Tržní hodnota Ant Group podle analytiků přesahuje 300 miliard dolarů. Takže bylo jen otázkou času, kdy si na ni komunisté posvítí. K tomu jim Jack Ma v říjnu poskytl ideální příležitost.

Rázné varování čínské vlády

Jack Ma se narodil dva roky po startu kulturní revoluce, při níž Mao Ce-tung zatřásl čínskou společností ve snaze vymýtit z ní domnělé zrádce komunistické ideologie. Mnohem důležitější než bolševismus ale byly pro mladého milovníka humoru dvě jeho cesty na Západ: jednak výlet do Austrálie, kam jako teenager vyrazil v 80. letech za rodinou, které dělal dřív průvodce v Číně a zůstali pak přáteli, jednak návštěva USA zkraje 90. let, kam se vydal ještě jako státní zaměstnanec.

Zatímco v Sydney podle svých slov pochopil, že Čína není tak dokonalá země, jak to líčila vládní propaganda, v Americe zažil takřka filmové dobrodružství: Maa, původní profesí učitele angličtiny, vyslali kvůli znalosti jazyka jeho nadřízení ze stavebního úřadu ve východočínském okrese Tonglu do Los Angeles za obchodníkem, který chtěl v čínské provincii stavět silnici. Z podnikatele se ale vyloupl podvodník, který se Maa pokusil unést a uplatit. Vystrašený čínský emisar mu utekl a z Kalifornie se neplánovaně uchýlil ke známým v Seattlu. A tam se to stalo: Jack Ma se poprvé připojil k internetu.

Společnost Alibaba, kterou založil v roce 1999 jako on-line tržiště a jež se gigantem e-commerce stala až po finanční krizi z let 2008 a 2009, nebyla ale jeho prvním podnikatelským pokusem. Ještě před ní rozjel nejdřív poradensko-předkladatelskou agenturu a pak, po návratu z Ameriky, také jednu z prvních firem na tvorbu webových stránek v Číně. Oba projekty ale skončily neúspěchem, zabodoval až ten třetí, pojmenovaný po lupiči z arabských pohádek. "Líbila se mi fráze: Sezame, otevři se! A ta představa, že se před vámi najednou otevře neprostupná skála a plno možností," popisoval během přednášky pro studenty Stanfordovy univerzity, proč portál, který zakládal se svou manželkou Cathy, pojmenoval po vůdci loupežníků.

Základní pravidlo, které Jack Ma vštěpuje všem svým lidem, je, že na prvním místě jsou vždy zákazníci, na druhé zaměstnanci a až na třetím investoři. Tahle trojčlenka mu dosud docela vycházela: donedávna byl nejbohatším Číňanem, Alibabu a její služby včetně i v Česku oblíbeného portálu Aliexpress používaly miliardy lidí po celém světě, Alipay a další projekty v rámci skupiny Ant Group se zase staly v Číně mimořádně úspěšnou a dominantní alternativou ke zkostnatělému bankovnictví.

Jenže zvlášť v Rříši středu platí, že nikdo neroste až do nebe. A problémy, jimž nyní Jack Ma a jeho firmy čelí, jsou zároveň rázným varováním pro další titány čínské technologické scény: těmi pravými pány nejsou ani oni, ani zákazníci, ani zaměstnanci, ale právě ti Maovým pravidlem trochu ponížení akcionáři – a k nim patří i čínská vláda. Protože také v Ant Group drží kromě zahraničních fondů podíly i Pekingem kontrolované banky. A ty budou mít nyní v reorganizaci skupiny hlavní slovo.

Ústředí Alibaby v čínském městě Hangzhou
Ústředí Alibaby v čínském městě Chang-čou
Foto: AP