Bezpečný přístav svobodného projevu, tak se prezentuje sociální síť Parler, která láká uživatele na absenci cenzury. Po zrušení účtu odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa na Twitteru se stal nejstahovanější aplikací. Jenže to trvalo nedlouho.

Teď Parler chybí v žebříčku populárních aplikací jak v App Storu pro uživatele iPhonů, tak v Google Play Store v telefonech s Androidem. Firmy se rozhodly sociální síť s přibližně čtyřmi miliony aktivních uživatelů odstranit kvůli porušení smluvních podmínek.

To ale není všechno. K Applu a Googlu se připojil ještě Amazon, který oznámil, že Parleru vypne službu na svých serverech. Aplikace totiž používá cloudovou službu Amazon Web Services. "Velké technologické firmy se snaží zabít konkurenci. Mám teď opravdu hodně práce, aby všechna data našich uživatelů nezmizela z internetu," řekl New York Times šéf Parleru John Matze.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Od nedělní půlnoci se Parler zcela odmlčel. Nejde je o to, že si aplikaci nestáhnou noví uživatelé a ani stávající ji na iPhonech nemohou spustit. Zásah Amazonu, který fyzicky službu provozoval ve svých datových centrech, vypnul Parler úplně, tedy i na webu. Provozovatelé této alternativní sociální sítě mohou službu přenést jinam, není to ale triviální. Část firem se od Parleru navíc odvrací. Podle Johna Matze firmu opustil i právní zástupce

Parleru nepomohlo ani oznámení, že začal odstraňovat příspěvky porušující pravidla. Jako příklad firma uvedla smazání příspěvku právníka Lina Wooda, který na síť napsal" Připravte popravčí čety. Pence jde na řadu PRVNÍ."

Twitter pro fanoušky Trumpa

Ze své podstaty je Parler nejvíce podobný Twitteru. Nabízí větší prostor pro text – 1000 znaků místo 280 znaků. Dalším rozdílem je přehlednější řazení diskusí pod příspěvky, jinak Parler nabízí obdobu lajků a retweetů i záložku s vybranými příspěvky a odkazy na webové články.

Výraznější odlišnost ovšem představuje obsah na Parleru. Alternativní sociální síť existuje teprve dva a půl roku, nad milion uživatelů se ale dostala teprve počátkem roku 2020. Příliv nových uživatelů způsobila situace na Facebooku a Twitteru, kdy tradiční sociální sítě začaly označovat například příspěvky amerického prezidenta jako neověřené či zavádějící.

Obsah na Parleru pak odráží právě to, že si ho oblíbili fanoušci amerického prezidenta, které moderování obsahu ze strany Twitteru a v menší míře Facebooku obtěžovalo. Tomu ostatně odpovídá i zaměření zakladatelů firmy. Autory sítě jsou softwaroví vývojáři John Matze a Jared Thomson, sídlo má jejich firma v Nevadě ve městě Henderson, což je v podstatě předměstí Las Vegas.

A spolumajitelkou firmy je Rebekah Mercer, dcera miliardáře Roberta Mercera. Mercer byl hlavním investorem společnosti Cambridge Analytica a oba patří mezi významné podporovatele Republikánské strany a Donalda Trumpa především. Mercer svou úspěšnou kariéru začal v IBM, finanční úspěch mu přinesl investiční fond Renaissance Technologies, který pracuje s matematickým modelováním.

Na Parleru je těžké najít mainstreamový obsah. Velké obchodní značky tuto síť nepoužívají. Nejpopulárnějším účtem je @Sean Hannity, jde o jednu z nejznámějších tváří televizní stanice Fox News se 7,6 miliony sledujících. Populární jsou i účty dalších mediálních osobností spojených s Trumpem, jako je Mark Levin či Tucker Carlson.

Účet @TeamTrump, oficiální účet Trumpovy kampaně, má tři miliony sledujících. Velké množství fanoušků má také Eric Trump (2,2 milionu) a Ivanka Trumpová (1,1 milionu). Přes pět milionů sledujících má republikánský poslanec Devin Nunes. V podstatě je těžké na Parleru nenarazit na protrumpovské příspěvky, neověřené informace o dění ze 6. ledna a konspirační teorie o listopadových volbách nebo kritiku mainstreamových médií a sociálních sítí.

Pro uživatele, který nežije americkou politikou či konspiračními teoriemi, je Parler nezajímavý. Nejblíže k celebritám mimo politické kruhy patří osobnosti spojené s organizací bojových sportů UFC, jako je Tito Ortiz nebo Herschel Walker, hráč amerického fotbalu, olympijský bobista a vítěz dvou zápasů v MMA pro organizaci Strikeforce, kterou UFC koupilo. Walker například v jednom z posledních příspěvků tvrdí, že na Kapitolu byla spousta trojských koní. Podporuje tak teorii, že za násilnostmi stojí Antifa, přestože FBI a další složky zadržely v souvislosti s událostmi na Kapitolu řadu známých podporovatelů prezidenta Trumpa i republikánské politiky.

Najít se dají i takové perly, jako je výtka vůči označení demokratické volby: "Ještě někomu přijde zvláštní, že Demokratická strana tvrdí, že vyhrála demokratické volby? To je ten problém. Už jen ten název je nastavený proti výhře republikánů." Tento příklad není třeba dlouze hledat, Parler autora nabízí jako osobu doporučenou ke sledování a příspěvek má 907 tisíc zhlédnutí. 

Parler má proti Facebooku nebo Twitteru i některé světlé stránky – zejména lidským jazykem sepsané podmínky používání, které jednoduše vysvětlují i to, jaká data aplikace sbírá a jak je využívá. Nabízí také velmi jednoduchá pravidla, která určují přípustnost obsahu. Příspěvky musí dodržovat komunitní pravidla, nesmí vystavit Parler případným právním postihům a uživatel se nesmí dopouštět protiprávního jednání. Samotná komunitní pravidla jsou pouze dvě: prvním je, že uživatel Parler vědomě nevyužije jako nástroj pro kriminální činnost, druhým je zákaz publikování spamu a využívání automatizovaných publikačních nástrojů – botů. Pokud ale Parler nezavede přísnější pravidla, a hlavně je nebude vynucovat, do Google Play ani App Storu se nevrátí. A nebude to zas tak velká škoda.

Navíc se ukázalo, že ani prohlášení o svobodě slova a jednoduchá komunitní pravidla nejsou zárukou bezpečného prostředí pro všechny. I Parler blokuje uživatele bez zjevného porušení podmínek, firma smazala účty několika levicově smýšlejícím uživatelům