Česko dostane vakcíny proti novému koronaviru od Francie. Paříž je podle informací HN ochotná Česku poslat část svých vlastních zásob. "Ohledně vakcín je Francie otevřená k myšlence udělat gesto solidarity," řekl HN francouzský zdroj obeznámený se situací.

 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Vysoce postavený slovenský zdroj HN řekl, že Francie je ochotná poslat jak Česku tak Slovensku až 100 tisíc dávek vakcíny. Podle něj na tom ale ještě není definitivní shoda. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně pomoc ze strany Francie potvrdil a prohlásil, že Česku skutečně pošle 100 tisíc dávek. Do Česka by měly dorazit k 15. březnu.

Podle francouzského zdroje ale konkrétní výše pomoci, kterou Francie poskytne, zatím nebyla domluvená. Je podle něj možné, že zmíněných 100 tisíc dávek přijde nejen z Francie, ale také od dalších zemí, které by byly ochotné Česku část svých zásob přenechat. Francouzský prezident Emmanuel Macron v této souvislosti prohlásil, že by Evropská komise měla navrhnout mechanismus, podle kterého by pomoc mohla přijít.

"Francie je toho názoru, že evropská solidarita znamená, že všichni, kteří mají tu možnost, by měli pomáhat," uvádí sdělení francouzské vlády, které mají HN k dispozici. Stojí v něm, že během března by sama Francie měla od výrobců dostat víc než 15 milionů dávek.

Babiš požádal ostatní země Evropské unie, aby Česku část svých vakcín poskytly. Jak HN informovaly, udělal to prostřednictvím předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Komise následně s českou žádostí seznámila ostatní státy EU. Důvodem Babišovy prosby je fakt, že v českých nemocnicích rychle docházejí lůžka intenzivní péče a hrozí, že stát nebude schopen se o všechny pacienty postarat.

Vakcíny, které jsou nyní dostupné, vyžadují očkování dvěma dávkami. Podle studií z Izraele a z Velké Británie ale i jedna dávka výrazně snižuje riziko, že se pacient nakazí závažnější formou onemocnění. Mezi skupinami, které už v těchto zemích aspoň jednu dávku dostaly, tedy mezi starými lidmi a zdravotníky, výrazně klesl podíl těch, kteří museli do nemocnice.

U vakcíny, kterou by státy EU poslaly Česku, by nešlo o dar, ale fakticky o půjčku. Česko by stejné množství dávek, které by mu ostatní země EU předaly, zase vrátilo, až by se u něj situace zlepšila. Podle citovaného francouzského vládního sdělení má Česko Francii vakcínu vrátit v dubnu. V té době už by měly všechny země unie mít k dispozici miliony dávek.

O stejnou pomoc jako Česko požádalo země EU Slovensko, jehož ministr zahraničí Ivan Korčok to oznámil veřejně. Podle dvou zdrojů HN si chtějí vakcínu "půjčit" také Rakušané, kteří mají celkově výrazně méně případů covidu než Češi, ale v jejich spolkové zemi Tyrolsko se rychle šíří nové mutace viru.

Francouzská vláda ve své citované pozici uvádí, že je ochotná pomoci všem zemím EU, které o to žádají.

Podle aktuálních zpráv od výrobců by od března a pak především od dubna měly země EU dostávat výrazně více vakcín než nyní. Budou tak mít dostatek dávek na to, aby splnily svůj cíl, tedy naočkovat do konce léta aspoň 70 procent občanů.

Švédsko či Dánsko uvedly, že budou schopny do konce června nabídnout očkování všem lidem, kteří o něj projeví zájem. Svou populaci by tedy stihly naočkovat rychleji než například Velká Británie.

To ukazuje na fakt, že země EU by neměly mít problém s nedostatkem vakcíny, ale s tím, jak všechny dostupné dávky co nejrychleji využít. Očkování si na svém území organizuje každá země sama. Česko podle dat, které samo posílá Evropskému centru pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), nyní proočkovalo přes 70 procent dávek, které má k dispozici. V rámci EU je tento výkon zhruba průměrný.

Německo sdělilo, že Česku nyní vakcínu neposkytne, oznámil Babiš. "Adresně jsem oslovil německou kancléřku Angelu Merkelovou, ale Německo bohužel v této věci Česku pomoci nemůže. Německo i nadále Česku nabízí volnou kapacitu lůžek pro pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19," uvedl premiér pro HN.

Česko loni v březnu zamítlo prosbu Itálie, která žádala o vyslání části vojenských lékařů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) byl pro, ale ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) italskou prosbu vetoval. "Čeští vojenští lékaři a zdravotníci nemohou odjet do Itálie. Jsou třeba doma. Pomáhají a budou dále pomáhat našim občanům," uvedl. Podobně se vyjádřil i tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

Loni v březnu přitom bylo v Česku onemocnění covid-19, na rozdíl od Itálie, přítomné jen minimálně. Následně ale Česko Itálii poslalo například stovky tisíc kusů zdravotnického materiálu. 

Česku už přislíbil zaslání pěti tisíc dávek Izrael. Chce tak Prahu, spolu s několika dalšími zeměmi, odměnit za to, že posiluje své diplomatické zastoupení v Jeruzalémě. Izrael ho považuje za své hlavní město, ale drtivá většina zemí světa včetně Česka tento nárok neuznává. Česko ale v Jeruzalémě otevřelo pobočku své ambasády, která sídlí v Tel Avivu.