Cestování ani letos v létě ještě nebude stejné, jako před pandemií. Má však být výrazně jednodušší než nyní, kdy Češi bez karantény nebo potvrzení o negativním testu nemohou prakticky nikam. Pohyb přes hranice má usnadnit takzvaný očkovací pas, jehož vznik ve středu navrhla Evropská komise. Má pomoci k obnovení volného pohybu bez hranic, jedné ze základních svobod platných v Evropské unii. 

Co bude potřeba k tomu, abych po překročení hranic nemusel do karantény? 

Podle návrhu Evropské komise to má být očkovací pas, přesným názvem Digitální zelený certifikát. Má obsahovat údaje o tom, že byl jeho držitel očkován. A také jakou vakcínou. Země EU mají mít během příštích týdnů či několika málo měsíců k dispozici velké množství dávek vakcín, takže do léta už by mohla být velká část jejích občanů naočkována. 

Co když chci jet na dovolenou, ale v očkování na mě ještě nevyšla řada? 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Očkování není jedinou podmínkou pro volné cestování – byla by to diskriminace lidí, kteří se naočkovat chtějí, ale ještě neměli tu možnost, nebo třeba těch občanů, kteří očkování nemohou podstoupit ze zdravotních důvodů. Očkovací pas tak má obsahovat i potvrzení, že daná osoba má negativní test na covid-19 nebo že nemoc už prodělala, a je tedy vůči ní imunní. Pohyb přes hranice tedy umožní i tyto dvě skutečnosti, nejen očkování. V případě negativního testu ale není vyloučené, že některým státům nebude stačit. Dané osobě pak zároveň nařídí i pobyt v karanténě. 

Jakou formu bude očkovací pas mít? 

Digitální. Na vyžádání ho však občan dostane i v papírové formě. 

Hranice si každá země EU může zavřít, kdy chce. Může se stejně tak rozhodnout, že přes ně bude pouštět všechny lidi jako před pandemií a žádná potvrzení nebude požadovat? 

Přesně tak. I kdyby v EU očkovací pas vznikl, každá země má právo ho nevyžadovat a umožnit zcela volný pohyb. Pokud se ale státy unie na vzniku očkovacího pasu nakonec domluví, je krajně nepravděpodobné, že by některá země takovou dohodu porušila a tvářila se, že neexistuje. 

Je jedno, jakou vakcínou se nechám očkovat? 

Není. Podle návrhu Evropské komise by měly státy uznávat jen ty vakcíny, které jako účinné a bezpečné schválila Evropská léková agentura (EMA). Ty jsou nyní čtyři – Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Ruský Sputnik V ani žádná z čínských vakcín k nim nepatří. Lidé očkovaní třeba Sputnikem by tak k překročení hranic potřebovali negativní test nebo potvrzení o prodělání covidu. Každý stát by ale mohl neschválené vakcíny uznat ze svého vlastního rozhodnutí, pokud by chtěl. 

Jak je to pravděpodobné? 

Všechny země EU s výjimkou Maďarska očkují, aspoň nyní, pouze vakcínami, které schválila EMA. Že by většina z nich uznala i jiné, se nedá očekávat. Není ale vyloučené, že by to mohly udělat země hodně závislé na turistickém ruchu, jako jsou jižní státy EU. Sputnik V či některá z čínských vakcín také mezitím mohou schválení od EMA získat, pokud k tomu předloží dost údajů. 

Co je potřeba pro to, aby očkovací pas skutečně vznikl? 

S návrhem Evropské komise na jeho vytvoření musí nejdřív souhlasit většina členských zemí EU a Evropský parlament. Je pravděpodobné, že budou pro. A to hlavně proto, že vedle očkování má volný pohyb umožnit i doklad o negativním testu a o prodělání covidu-19. To vychází vstříc obavám Francouzů či Belgičanů, kteří nechtěli diskriminovat ty občany, kteří se nemohli nechat očkovat. 

Co když chci jet na dovolenou třeba do Černé Hory nebo do Švýcarska, které nejsou v EU? 

S těmito zeměmi mohou jednotliví členové unie podepsat vlastní dohody. Podmínkou je však to, aby tyto země zavedly vlastní očkovací pasy podobné tomu unijnímu a vzájemně si je pak uznaly.